Mały amfiteatr, kawiarnia, restauracja, bulwary spacerowe, małe boiska sportowe oraz zaplecze sanitarne dla żeglarzy – wszystko na Wyspie Grodzkiej, na której właśnie rozpoczęły się kolejne prace związane z budową Portu Jachtowego.

W tym etapie wykonawcą prac jest Zakład Robót Hydrotechnicznych i Podwodnych UW-SERVICE Sp. z o.o. Obecny zakres prac potrwa do końca roku i przede wszystkim będzie związany z podniesieniem wyspy o 2 m. W związku z tym w ciągu najbliższych miesięcy na wyspę zostanie nawiezione ponad 70 tys. metrów sześciennych kruszywa. Ponadto wykonawca wbije ściankę szczelną od strony rzeki Duńczyca. Obecnie trwają prace przygotowawcze do realizacji tego zadania i rozbiórka ruin.

Etap „0” jest przygotowaniem podłoża do kolejnych etapów. Po zakończeniu prac związanych z podwyższeniem poziomu wyspy miasto będzie musiało poczekać, aż grunt na wyspie się ustabilizuje. Może to potrwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Dopiero po tym okresie będą mogły ruszyć kolejne prace związane z budową Portu Jachtowego.

Pierwszy etap prac ma się zakończyć jeszcze przed finałem regat The Tall Ships Races, który odbędzie się w sierpniu 2013 roku. Etap obejmie przyłączenie mediów, powstanie kładki dla pieszych oraz pływających pomostów dla ok. 80 jachtów. Szczecin pokryje zaledwie część kosztów związanych z budową Portu Jachtowego na Wyspie Grodzkiej.

Kolejne etapy rozbudowy wyspy obejmą zagospodarowanie południowej części Wyspy, umocnienie zachodniego i północnego nabrzeża, postawienie budynków socjalnych, klubowych, kawiarni, amfiteatru i restauracji oraz kolejnych pomostów pływających dla ok. 70 jachtów oraz pływającą stację paliw. To czy uda się zagospodarować w takim kształcie Wyspę Grodzką jest uzależnione od zdobycia funduszy z projektów unijnych np. z Regionalnego Programu Operacyjnego lub kolejnego rozdania funduszy unijnych po 2013 roku.

 

 

 

Koszt wykonania etapu „0” to ponad 9 mln zł. Zadanie jest realizowane w ramach projektu „Zachodniopomorski Szlak Żeglarski – sieć portów turystycznych Pomorza Zachodniego”, przy dofinansowaniu z budżetu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.