Posprzątają Wyspę Zieloną, Wyspę Jaskółczą, park nad brzegiem Odry, Jezioro Dąbie i wiele więcej. Mieszkańcy i społecznicy ze Szczecina i regionu przyłączają się do Akcji „Czysta Odra”, której częścią w tym roku jest również wielkie zarybianie! „W tym tygodniu do kanałów Międzyodrza wpuszczono aż 800 tysięcy szczupaków. Na tym nie koniec” – informuje Dominik Dobrowolski.

To trzecia edycja Akcji „Czysta Odra”, którą na Pomorzu Zachodnim koordynuje szczecińskie Stowarzyszenie Wywrotka. W planie jest już kilkadziesiąt wydarzeń, ale jak słyszymy – cały czas dopisywane są kolejne.

Na pierwszy ogień – Dziewoklicz

Pierwsze wydarzenie zaplanowano w najbliższą sobotę (20 bm.). Fundacja Klub Młodego Ekologa zaprasza na wspólne sprzątanie plaży Dziewoklicz. Natomiast 26 kwietnia br. Geocentrum Uniwersytetu Szczecińskiego posprząta Dębinę.

– To specyficzna wyspa. Bardzo zalesiona, ale kiedy się na niej znajdziemy, to widzimy prawdziwe śmietnisko. Kiedyś zwożono tutaj bardzo dużo śmieci, ale obecnie są przenoszone przez Odrę. Raz na jakiś czas Dębina jest zalewana, a gdy stan wody się obniża, to śmieci zostają. Bardzo przykry krajobraz – mówi Krzysztof Sowa ze Stowarzyszenia Wywrotka.

Powrót magnesów neodymowych

Sąsiedzkie sprzątanie szykuje się na Golęcinie – mieszkańcy będą porządkować plac im. Leona Koczego, który znajduje się tuż nad rzeką. Do Akcji „Czysta Odra” włączyli się również pasjonaci sportów wodnych. Ekipa Hop Sup zainauguruje w ten sposób swój sezon na deskach. Lżejsze od śmieci będą również wyspa Zielona, Jezioro Dąbie, Sadlińskie Łąki na Międzyodrzu.

Również w tym roku Odra będzie sprzątana za pomocą magnesów neodymowych. Do wspólnego wyławiania „skarbów” zaprasza organizacja Magnetyczny Szczecin. W zeszłym roku dochód z zebranego złomu przekazali na zrzutkę dla Łukasza Malca. W tym roku pieniądze trafią do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Szczecinie.

– W zeszłym roku wyłowiono siekierę, taczkę, rowery, barierki. To wydarzenie otwarte dla wszystkich mieszkańców. Każdy będzie mógł wziąć w niej udział i wcielić się w rolę poszukiwacza skarbów – zachęca Krzysztof Sowa.

Sprzątanie z pomocą magnesów neodymowych zaplanowano 4 i 5 maja br. Pierwszego dnia uczestnicy zabiorą się za odcinek przy szczecińskich bulwarach, a drugiego dnia przeniosą się na Wyspę Jaskółczą.

Lista wszystkich wydarzeń zaplanowanych w ramach Akcji „Czysta Odra” dostępna jest na http://stowarzyszeniewywrotka.pl/akcja-czysta-odra-2024-lista-wydarzen/

Są jeszcze granty na zorganizowanie własnej akcji

Co ważne, cały czas można zgłosić własną akcję i otrzymać minigrant na jej realizację.

– Zgłaszać się może każdy. Można zaprosić rodzinę, znajomych, przyjaciół. W zeszłym roku dołączyło do nas około 20 tysięcy osób w całej Polsce. W tym roku spodziewamy się, że będzie jeszcze więcej – mówi Przemysław Przybylski, rzecznik banku Credit Agricole, który sponsoruje granty.

– Bardzo często pokrycie kosztów organizacji to bariera nie do pokonania. Dlatego jak najbardziej zachęcamy, wystarczy zgłosić się do nas – informuje Krzysztof Sowa z Wywrotki.

Rozpoczęło się wielkie zarybianie Odry

Warto jednak podkreślić, że tegoroczna odsłona Akcji „Czysta Odra” to nie tylko sprzątanie. Jak informuje Dominik Dobrowolski, w tym tygodniu do Międzyodrza trafiło 800 tysięcy młodych szczupaków. I na tym nie koniec.

– To naprawdę fenomenalna rzecz. Po katastrofie na Odrze wszyscy uczestnicy akcji, czyli ponad 15 tysięcy wolontariuszy, podjęli się inicjatywy „Odrodzenie”. Zebraliśmy ponad 100 tysięcy złotych i wyhodowaliśmy 1,5 miliona ryb! Pierwsze 800 tysięcy szczupaków trafiło przedwczoraj do Międzyodrza. Będą wpuszczane w całym dorzeczu, od Dolnego Śląska po Szczecin.

Plan zarybiania został opracowany wspólnie z ichtiologami z Polskiego Związku Wędkarskiego w Szczecinie i Zielonej Górze.

– Będą wpuszczane do małych akwenów, gdzie będą mogły urosnąć, nauczyć się polować i chronić przed drapieżnikami. Potem wpłyną do rzeki. To gatunki, które najbardziej ucierpiały podczas katastrofy – tłumaczy Dominik Dobrowolski.