Wały Chrobrego, Urząd Celny i Cmentarz Centralny – to zaledwie część obiektów, które zaprojektował Wilhelm Meyer-Schwartau. Żył w Szczecinie i tworzył go. Dokładnie rok temu szczecinianie upamiętnili architekta.

 

Upamiętnili, a właściwie przywrócili pamięć o nim, 24 czerwca 2012 roku oddając mu jego most w w Puszczy Wkrzańskiej. W 1945 roku mylnie stwierdzono, że most jest imienia Carla Friedricha Meyera. Po latach most powrócił do prawowitego właściciela.

Wilhelm Meyer był głównym architektem w Szczecinie w latach 1891-1921. Według jego projektów i pod jego nadzorem powstały m.in. Wały Chrobrego, Muzeum Narodowe, założenia Cmentarza Centralnego, szpital przeciwgruźliczy w Zdunowie, kilkadziesiąt szkół, budynki administracyjne portu wolnocłowego i gazowni, kościół św. Gertrudy (obecnie Świętej Trójcy), budynek Domu Parkowego (obecnie Hotelu Park), gmach Urzędu Celnego oraz wiele budynków użyteczności publicznej. Wilhelm Meyer również udzielał się w wielu stowarzyszeniach. W 1900 r. założył pierwsze w Szczecinie Stowarzyszenie na Rzecz Ścieżek Rowerowych. W 1913 r. wstąpił do Towarzystwa Entomologicznego.

Po latach most Wilhelma Meyera powrócił do świadomości mieszkańców dzięki współpracy Stowarzyszenia Nasze Wycieczki, Urzędu Miasta Szczecin, Muzeum Narodowego w Szczecinie i Nadleśnictwa Trzebież. Obiekt został odnowiony i umieszczony na trasie wycieczki „z Wałów Chrobrego do Mostu Meyera.

Wilhelm Meyer-Schwartau jest także jednym z niezwykłych szczecinian na szlaku „Niezwykli szczecinianie i ich kamienice”. Uroczyste odsłonięcie tablicy Meyera zaplanowane jest na 28 czerwca. Więcej informacji nt. wydarzenia można znaleźć na stronie Facebooka.

Za udostępnienie nagrania z otwarcia mostu Meyera dziękujemy Panu Wojciechowi Burgerowi.