Na pl. Batorego w miejscu basenu przeciwpożarowego ma pojawić się fontanna, planowane jest uporządkowanie alejek i podświetlenie drzew. To koncepcja znana już od dawna, ale wciąż czekająca na realizację. Na razie, zamiast prac budowlanych, rozpoczęła się aktualizacja dokumentacji projektowej.
– Aktualizacja dokumentacji wynika z konieczności jej dostosowania do wytycznych zawartych we wprowadzonych rok temu Standardach utrzymania, ochrony i rozwoju terenów zielonych Miasta Szczecin. Chodzi oczywiście o maksymalne zabezpieczenie cennej zieleni – informuje Paulina Łątka z Urzędu Miasta.
W ostatnich miesiącach miasto było krytykowane ze względu na dużą skalę wycinki drzew. W odpowiedzi na te zarzuty, prezydent Piotr Krzystek zadeklarował, że każda planowana inwestycja będzie teraz analizowana pod kątem ochrony przyrody. Na pl. Batorego nie brakuje cennych okazów drzew, takich jak platany klonolistne i cisy. Rozważana jest teraz np. zmiana rodzaju nawierzchni na korzystniejszą z przyrodniczego punktu widzenia.
O modernizacji placu mówi się już od ponad 10 lat
Aktualizacja dokumentacji projektowej oznacza jednak kolejne przesunięcie terminu realizacji tej inwestycji. A o przebudowę pl. Batorego Rada Osiedle Nowe Miasto walczy już od 2011 roku.
– Czas na przygotowanie zmian w projekcie to 4 miesiące. Po otrzymaniu kosztorysów inwestorskich zostanie złożony wniosek o zwiększenie budżetu na realizację robót. Obecnie w budżecie zapisane są środki w wysokości ok. miliona złotych, pochodzące z tzw. budżetu osiedlowego – tłumaczy Paulina Łątka.
Odchudzony projekt
Przypomnijmy, że pierwotnie na pl. Batorego planowane były zmiany w dużo szerszym zakresie. Poprzedni projekt zakładał budowę bardziej efektownej fontanny, a także urządzenie czterech placów rekreacyjnych. Gdy w 2017 r. przyszło jednak do poszukiwania zainteresowanych wykonawców, okazało się, że realizacja tych planów kosztowałaby 8-9 mln zł. Magistrat uznał, że to zbyt dużo. Pomysł uporządkowania pl. Batorego na wiele miesięcy trafił do szuflady. W 2021 r. wrócił do miejskiego budżetu, ale w mniej rozbudowanej formie. Zrezygnowano m.in. z dużych placów zabaw na rzecz przestrzeni z grami dla dzieci młodzieży
Plac Batorego przed wojną miał bardzo reprezentacyjny charakter. Świetnie widać to na zdjęciach z przełomu XIX i XX wieku.
Komentarze
30