Jasne Błonia – rozległy teren zielony na północ od gmachu szczecińskiego Urzędu Miejskiego, który powstał w latach 1925-27 na gruntach należących do rodziny Quistropów. Jest największym w Polsce skupiskiem platanów klonolistnych (213 sztuk). Teren Jasnych Błoni został przekazany bezpłatnie miastu pod warunkiem, że będzie on po wsze czasy terenem rekreacyjnym dla szczecinian.

 

W 1979 wybudowano i odsłonięto na przedłużeniu terenów rekreacyjnych Pomnik Czynu Polaków. Pomnik, który miał być hołdem dla 3 pokoleń szczecinian zaangażowanych w odbudowę naszego pięknego miasta po wojnie.

Pomnik Czynu Polaków był niemym świadkiem wydarzeń ważnych dla Szczecina np. wizyta Jana Pawła II w 1987r. Jednocześnie Pomnik oraz pobliskie Jasne Błonia były świadkami wielu wydarzeń zwykłych ludzi. To właśnie tutaj przychodziło się na romantyczne spacery, powygłupiać się na okolicznych górkach w Parku Kasprowicza, czy próbować swoich sił w jeździe na deskorolce czy rolkach.

Orły od przeszło 3 dziesięcioleci obserwują z góry nas zwykłych szaraczków. Czy dalej mamy ducha, którego reprezentują? Czy Orły są z nas zadowolone? Tego się nie dowiemy, ale dowiemy się co o tym magicznym miejscu sądzą kolejne 2 osoby. Jakie wspomnienia ma seniorka Anna Kazuba oraz młody chłopak Filip Krzysztofek? Z czym teraz kojarzą się Jasne Błonia i przede wszystkim Pomnik Czynu Polaków?

 

 

Opowiedz mi Szczecin - Pomnik Czynu Polaków - Krzysztof Filipek from PoraSeniora on Vimeo.

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinku „Opowiedz mi Szczecin” realizowanego w ramach projektu „Seniorze jesteś potrzebny!”. Działania mają pokazać, że istnieje coś takiego jak dialog międzypokoleniowy i platforma porozumienia między osobami starszymi a młodymi. W przypadku „Opowiedz mi Szczecin” wspólnym mianownikiem do rozmowy są miejsca Szczecina, które wszyscy znamy lub znaliśmy.

Chcieliśmy pokazać, że coś takiego jak dialog międzypokoleniowy jest możliwy, że to nie jest mit. Miejsca mają być tylko klamrą spinającą te pokolenia – tłumaczy Jan Karpierz, Stowarzyszenie Liderów i Fundraiserów.

Opowiedz mi Szczecin - Pomnik Czynu Polaków - Anna Kazuba from PoraSeniora on Vimeo.

Więcej informacji nt. działań prowadzonych w ramach projektu „Seniorze jesteś potrzebny” Opowiedz mi Szczecin, Pora Seniora, Posadź kwiata) dostępne na stronie www.senior.szczecin.pl. Realizatorami projektu „Seniorze – jesteś potrzebny” jest Stowarzyszenie POLITES, Stowarzyszenie Liderów i Fundraiserów oraz Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych 2012 – 2013.