Biel wyznaczy ścieżkę nietypowego, a przede wszystkim unikatowego szlaku. Już w tę sobotę każdy, kto tylko pojawi się na Wałach Chrobrego będzie miał okazję przejść się Białym Szlakiem i przeżyć mistyczną przygodę na starym Grabowie.
Biel zaprowadzi w miejsca wcześniej nieoznakowane, dostarczy niecodziennych wrażeń. Sam kolor wziął się od kredy, która jest używana do gry w podchody. W toku rozwoju pomysłu na sobotę, odniesienia do bieli pojawiały się w różnych kontekstach, dlatego zdecydowano się na wybór tej barwy.
Wydarzenie „Biały Szlak” jest wydarzeniem, które tak naprawdę bazuje na sztukach wizualnych, czyli interwencji artystów w przestrzeń miejską. Sama nazwa pochodzi od koloru białego, który stał się kolorem naszych poszukiwań – w związku z tym, że inspirowaliśmy się kolorem kredy. Kredy, jako narzędzia, którego się używa do gry w podchody. Jest też niespodzianka, czyli to przejście w miejsce, w które zazwyczaj w codziennych naszych wycieczkach po mieście nie kierowalibyśmy się samodzielnie, o którym prawdopodobnie nie wiedzieliśmy, że istnieje. Jest to zatem łączenie centrum z peryferiami, a ten biały – no cóż w wiele elementów, które się pojawiły w tym pomyśle cały czas powracało do koloru białego. - mówi Natalia Szostak, jedna z organizatorek, założycielka organizacji non-profit Platerøwka.
Wśród osób, którzy zaprezentują swoje wizje jest wielu różnorodnych artystów, m.in. Aleks Kuehl absolwent wydziału Malartwa i Multimediów Akademii Sztuki w Szczecinie, Ada Krawczak studentka grafiki, Karolina Gołębiowska właścicielka pracowni malarstwa i architektury, Daniela Swoboda fotografka, Przemysław Głowa przewodnik miejski i Justyna Machnik inicjatorka projektu Niezwykli szczecinianie i ich kamienice. Każdy z uczestników ma własną wizję bieli.
Kolor biały jest głównym tematem i artyści, którzy biorą udział w tym projekcie odnoszą się do tego koloru. Bardzo często są to odniesienia do duchowości, do początku, do tego rodzaju rzeczy, ale nie zawsze. Dlatego zachęcam do przyjścia i zobaczenia jak ten szlak przejawia się w tym co stworzyliśmy. - dodaje Natalia Szostak.
Wycieczka odbędzie się 29 czerwca w sobotę. To będzie jednorazowa szansa na to, by przeżyć taką podróż po starym Grabowie. Udział w niej mogą wziąć wszyscy, którzy pomiędzy 19:00 a 19:30 pojawią się na Wałach Chrobrego w okolicach pomnika Herkulesa walczącego z Centaurem. Więcej informacji na temat wydarzenia można odnaleźć na stronie Facebooka.
Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, jedynym takim ograniczeniem jest rama czasowa, bo odbywa się to o godzinie 19.00. Ale oczywiście, jak najbardziej zapraszamy wszystkich zainteresowanych, rodziny z dziećmi oraz osoby starsze. - mówi Natalia Szostak.
Komentarze
0