Wraz z ogłoszeniem przez rząd programu przyspieszenia programu szczepień w drugim kwartale 2021 roku rodzi się nadzieja na szybszy powrót do normalności. „Zdajemy sobie sprawę, że logistyka nakazuje rozsądek, ale dlaczego nie pozwolić na szczepienia w miejscach pracy, gdzie 200 osób zadeklarowało chęć zaszczepienia się”.

Plan zezwolenia na prowadzenie szczepień w zakładach pracy, w których chęć szczepienia się zadeklaruje powyżej 500 osób, ogłosił tuż przed świętami minister Michał Dworczyk. Za wszystko odpowiedzialny będzie pracodawca – będzie musiał on podpisać umowy z chętnymi osobami, zorganizować i zabezpieczyć miejsce szczepień oraz złożyć zamówienie na dostarczenie szczepionek w Agencji Rezerw Strategicznych. Koncepcja przyspieszenia procesu szczepień została przyjęta przez przedsiębiorców bardzo pozytywnie.

„Sektor MŚP nie chce być pomijany w uproszczonej procedurze dostępu do szczepień”

– Zapowiedź szczepienia powszechnego oraz możliwość organizowania punktów szczepień w zakładach pracy to doskonała wiadomość. Jako Północna Izba Gospodarcza postulujemy, by zapowiedziany program poszerzyć – apeluje Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Zdajemy sobie sprawę, że logistyka nakazuje rozsądek, ale dlaczego nie pozwolić na szczepienia w miejscach pracy, gdzie 200 osób zadeklarowało chęć zaszczepienia się?

Północna Izba Gospodarcza stoi na stanowisku, że należy zrobić wszystko, by powrót do normalności był możliwy jak najszybciej.

– Uważamy, że jeżeli w danej firmie chętnych będzie nawet 200 osób, a pracodawca będzie chciał zorganizować taki punkt i wziąć za niego odpowiedzialność, to powinno mu się to umożliwić – twierdzi Mojsiuk. – Sektor MŚP nie chce być pomijany w uproszczonej procedurze dostępu do szczepień. Chcemy wracać do normalności. Przedsiębiorcy pokładają w szczepieniach wielkie nadzieje. Uważam, że proces szczepienia powinien być tak mocno zdynamizowany, jak tylko jest to możliwe. Deklarujemy chęć pomocy.

„Nie ma lepszego narzędzia walki z koronawirusem niż szczepionka”

Północna Izba Gospodarcza wskazuje również, że szczepienia powinny być możliwie szeroko promowane wśród pracowników. Takie kampanie powinny odbywać się jak najszybciej, bo gdy proces szczepień ruszy, to może zabraknąć czasu na przekonywanie.

– Naszym obowiązkiem jest zachęcanie pracodawców do promowania idei szczepień, a obowiązkiem pracodawców jest przekonywanie pracowników, by wierzyli w naukę, a nie w teorie spiskowe. Nie ma lepszego narzędzia walki z koronawirusem niż szczepionka, a jej skuteczność jest niepodważalna. Po 13 miesiącach walki z pandemią, po fali bankructw w wielu sektorach gospodarki i po mocnym uderzeniu w światową gospodarkę, musimy wszyscy zdać sobie sprawę, że szybki powrót do normalności jest w interesie wszystkich ludzi – przekonuje dr Piotr Wolny, dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Mamy w planach przygotowanie kampanii zachęcającej przedsiębiorców z regionu do promocji szczepień. Chcemy zaprosić rozpoznawalne twarze zachodniopomorskiej gospodarki do tego, by stały się ambasadorami szczepień i uwiarygodniły je przed swoimi pracownikami. Jestem przekonany, że przedsiębiorcy dadzą się namówić do takiej akcji bez problemu.