Nowoczesne łóżka, dodatkowy sprzęt medyczny, jasne i wyremontowane pokoje dla pacjentów – od poniedziałku pacjenci Szpitala Zdroje będą czekać na wyniki badań w zmodernizowanej i doposażonej izbie przyjęć.
– Zdecydowanie zwiększa się nie tylko komfort pacjentów oczekujących, ale i personelu medycznego – podkreśla Marta Kuczak-Wójtowicz, ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Diabetologii oraz szefowa Ogólnej Izby Przyjęć Szpitala Zdroje.
„Żeby skutecznie pomagać, trzeba mieć warunki”
Wyremontowane sale obserwacyjne zostały doposażone w m.in. nowoczesne łóżka, urządzenia do fumigacyjnej dezynfekcji, kardiomonitory z modułem wifi, przenośne aparaty EKG, defibrylatory, ssaki do odsysania wydzieliny z dróg oddechowych. Przed wejściem do izby wybudowano zadaszony podjazd dla karetek, a z drugiej strony budynku – altanę, w której pacjenci będą mogli spędzać czas w sezonie letnim.
Remont trwał prawie rok. To zarazem część większej inwestycji, w ramach której zmodernizowano Psychiatryczną Izbą Przyjęć oraz Dwie Poradnie Zdrowia Psychicznego. Prace kosztowały ponad 6 milionów złotych i zostały sfinansowane ze środków unijnych.
– Przed remontem była to duża, szarawa przestrzeń. Teraz, gdy oglądam te miejsca po remoncie, sam nie mogę się nadziwić jak funkcjonalnie i sensownie je przebudowano. Żeby skutecznie pomagać, trzeba mieć warunki. Remonty nie mieszczą się w finansowaniu Narodowego Funduszu Zdrowia, które płaci za leczenie pacjentów. Dlatego cieszę się, że pozyskaliśmy środki unijne. Potrzebujemy tych pieniędzy – podkreśla dyrektor Szpitala Zdroje Łukasz Tyszler.
Czas na Zachodniopomorskie Centrum Zdrowia Psychicznego
Do Ogólnej Izby Przyjęć w Zdrojach zgłasza się ponad 4 tysiące pacjentów rocznie. Jeszcze więcej przyjmuje Psychiatryczna Izba Przyjęć – około 6,5 tysiąca osób.
– Cieszę się z tego remontu, ale jeszcze bardziej będę się cieszył, gdy powiemy: „tak, mamy Zachodniopomorskie Centrum Zdrowia Psychicznego”. Mamy profesjonalną kadrę, ale brak właściwych warunków. Z niezrozumiałych dla mnie przyczyn inwestycja ta nie spotkała się z pozytywnym odzewem w ubiegłych latach – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.
Szpital Zdroje od kilku lat stara się o wybudowanie nowego obiektu, w którym miejsce mogłyby znaleźć oddziały zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
– Mamy teren, możemy to zrobić. Porządny oddział dla dzieci, oddział dla dorosłych z większą liczbą łóżek. Wielokrotnie aplikowaliśmy o środki. Niestety, projekt nie znalazł uznania w oczach Ministerstwa Zdrowia. Mam nadzieję, że teraz uda nam się to zrobić – dodaje Łukasz Tyszler.
Bezpłatne numery pomocowe
Jeżeli przeżywasz trudności i myślisz o odebraniu sobie życia lub chcesz pomóc osobie zagrożonej samobójstwem pamiętaj, że możesz skorzystać z bezpłatnych numerów pomocowych:
Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego – 800 70 22 22 (całodobowy)
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12 (całodobowy)
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111 (całodobowy)
Kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych – 116 123 (całodobowy)
Telefon zaufania dla osób starszych – 22 635 09 54
Infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów – 800 080 222
Niebieska Linia – ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie – 800 120 002
Ogólnopolski Telefon Zaufania dla osób z problemem narkotykowym – 801 199 990
Komentarze
2