Wystawa indywidualna Zbigniewa Romańczuka jest immersyjną, interaktywną instalacją wizualną. To zwiedzający zadecyduje, jaką formę przyjmie ostatecznie obraz. Z kolej wspólna ekspozycja zwraca uwagę na człowieka, który może działać zarówno w świecie fizycznym, jak i cyfrowym.

Projekt „HIPERLINK” składa się z dwóch części: wystawy indywidualnej i wirtualnej galerii. Część multimedialnych prac prezentowana jest w Internecie, reszta ma być pokazana w siedzibie Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej i udostępniona (jeżeli nie pojawią się nowe obostrzenia) publiczności w drugiej połowie stycznia 2021.

Wirtualna galeria „HIPERLINK – nowy obraz świata i człowieka” to efekt współpracy Zbigniewa Romańczuka, Aleksandry Łukasiewicz Alcazar i Radosława Nagaya. Artysta, filozofka i grafik komputerowy zaprosili artystów i artystki z Polski, Hiszpanii, Czech, Wielkiej Brytanii i Niemiec do refleksji nad kondycją świata i człowieka w kontekście czasów, kiedy obrazy są generowane za pomocą technologii cyfrowych i biotechnologii.

Wystawa, której widz jest „współtwórcą”

Na wystawie prezentowane w zmiennej trójwymiarowej formie cyfrowe obiekty powstają przez hipsometryczną transformację obrazów źródłowych, a następnie zwinięcie ich w kulę. Generatywne algorytmy, dźwięk i obraz tworzą żywo reagujące środowisko, w którym obrazy są edytowane w czasie rzeczywistym dzięki poruszeniu dłonią przez widza. Widz patrzy, porusza się i wpływa na kształt otaczających obrazów. Jego ruchy nie są stwórcze, ale mają charakter operacyjny.

Wystawa oswaja nas z nową rzeczywistością, nie tyle wirtualną, ile rozszerzoną, w której jest coraz bardziej osadzone nasze życie – łączy to, co fizyczne i elektroniczne, materialne i cyfrowe. Ma na celu wyzwolenie aktywności odbiorców ze względu na interaktywny charakter instalacji, przyczynienie się do rozwoju ich świadomości kulturowej oraz krytycznego myślenia o obrazach opartych na technologiach cyfrowych, sposobach ich percepcji, a także o tym, co one przedstawiają.

Wirtualny spacer po galerii

Wirtualna galeria oferuje doświadczenie telematyczne, które jest efektem zmian w formach doświadczania świata i manipulowania nim, wymagających zmian w relacjach społecznych i sposobach określania się. W interaktywnej wirtualnej galerii oglądamy, poruszamy się, odpoczywamy za pośrednictwem niewidzialnego awatara, który utożsamia się z naszym okiem. Jesteśmy żywym ciałem w wirtualnej przestrzeni.

Cyfrowe kształtowanie obrazu zostało odniesione w kompozycji wystawy do kondycji człowieka, świata, budując spójną wypowiedź na temat możliwych ich nowych obrazów.

Warto zwrócić uwagę na twórczy proces kuratorski wystawy, która stanowi efekt współpracy pomiędzy artystą, filozofką i grafikiem. Idee wypracowywane w rozmowach pomiędzy artystą i filozofką zostały przełożone na obrazy zaproszonych artystów oraz zaaranżowane przez grafika. Każdy etap procesu był zakończony reakcją zwrotną od artysty i filozofki, która przekładała się na formę wizualno-graficzną w następnym etapie pracy aż do osiągnięcia satysfakcjonującej wszystkich formy i funkcjonalności.

Wirtualna galeria dostępna jest tutaj: https://playcanv.as/p/30ckJX6f/

Projekt „HIPERLINK” zrealizowano w ramach Stypendium Twórczego Miasta Szczecin.