„TOMASZ” a nie „BAMBOSZ” – w najbliższy czwartek odsłonięty zostanie szyld, którego fragment wzbudził wiele emocji wśród części szczecinian. Z ich wspomnień wynika, że należał do sklepu z konfekcją męską, który przy ulicy Rayskiego działał w latach 70. i 80. XX wieku.
Mowa o szyldzie, którego fragment został odkryty w styczniu tego roku. Wówczas pojawiły się podejrzenia, że reklama mogła należeć do sklepu „BAMBOSZ” lub „TOMASZ”. W ustaleniu pomogły wspomnienia mieszkańców.
Posypały się komentarze o „Tomaszu”
– Mało widoczne jest wcięcie w literze „a”, co mogło sugerować, że to jednak „o”. Temat szybko zainteresował lokalne media i udało się ustalić, że szyld to pozostałość po sklepie z odzieżą męską „Tomasz”. Pomógł nam Jacek Gibas, który wrzucił zdjęcie fragmentu szyldu na grupę „Szczecin znany i historyczny” i posypały się komentarze o „Tomaszu” – mówi Marcin Chruśliński, który jako pierwszy poinformował o odkryciu.
Według relacji mieszkańców, sklep „Tomasz” funkcjonował przy ulicy Rayskiego w latach 70. i 80. XX wieku. Należał do państwowej spółki Otex. Jego odkrycie to efekt usunięcia reklamy kawiarni Buenas Buenas, która od dwóch lat działa przy ulicy Rayskiego 18.
– Uznaliśmy, że musimy się szyldem zaopiekować, zadbać o jego wyeksponowanie i zachowanie w tym miejscu. To wart ocalenia fragment nowszej historii miasta – podkreśla Kinga Rabińska ze Stowarzyszenia „Oswajanie miasta”.
„Okazja do przypomnienia sobie Szczecina sprzed 50 lat”
W akcję zaangażowali się również przedsiębiorcy prowadzący swoje lokale pod wspomnianym adresem.
– Nasza współpraca od początku układa się dobrze, a jej efektem będzie nie tylko odsłonięcie całego szyldu, ale też metamorfoza witryny sklepu E-Dym. Nowy projekt powstał z pomocą naszej stowarzyszeniowej graficzki Ady Krawczak – dodaje Kinga Rabińska.
Druga część szyldu zostanie odsłonięta w czwartek (7 bm.).
– Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców, a wśród nich tych, którzy ten sklep pamiętają. To okazja do przypomnienia sobie Szczecina sprzed 50 lat – zachęca Marcin Chruśliński.
Komentarze
9