Wraz z nowym rokiem szkolnym, w VII Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie, uczniowie będą mieli możliwość kształcenia się w klasie o profilu bezpieczeństwo publiczne. Jest to oferta skierowana do tych, którzy planują swoją przyszłość związać z pracą w służbach mundurowych.
17 czerwca, w Urzędzie Miasta, podpisano umowę patronacką, dotycząca współpracy w zakresie opieki dydaktycznej nad klasą o profilu - Bezpieczeństwo publiczne. Umowę podpisali: insp. Jan Pytka w imieniu Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, Zofia Byra w imieniu Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Szczecinie, st. bryg. Jacek Staśkiewicz z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, ppłk. SG Zbigniew Włodarczyk
z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim oraz Prezydent Miasta Piotr Krzystek w imieniu Gminy Miasto Szczecin.
W przyszłości praca w służbach
Współpraca w ramach zawartej umowy, ma na celu wstępne teoretyczne i praktyczne przygotowywanie uczniów klasy o profilu bezpieczeństwo publiczne, do podjęcia przyszłej pracy w służbach mundurowych. Będą to działania obejmujące, m.in. opracowanie autorskiego programu nauczania, organizowanie obozów szkoleniowych, zajęć terenowych, promocję zawodów związanych z bezpieczeństwem publicznym.
Cieszę się, że powstała kolejna klasa profilu mundurowym w naszym mieście – powiedział prezydent Piotr Krzystek – Mam nadzieję, że dzięki współpracy uda się nam zachęcić młodych ludzi do większego zainteresowania dziedzinami związanymi z bezpieczeństwem publicznym.
Klasa mundurowa w VII LO ma dać uczniom nie tylko średnie wykształcenie, ale również pozwolić na poznanie aspektów pracy w służbach mundurowych, a także dać im wstępną orientację w zagadnieniach związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem publicznym. Ma również przygotować uczniów pod względem merytorycznym i praktycznym do kontynuowania nauki w szkołach wyższych, szkołach pomaturalnych i policealnych kształcących specjalistów zatrudnianych we wszystkich rodzajach służb mundurowych, a tym samym do pracy w tych służbach. Absolwenci tej klasy w założeniach mają być również dobrze przygotowani do podjęcia nauki w szkołach policealnych związanych z cywilnym bezpieczeństwem publicznym, kształcących np. w takich zawodach jak pracownik ochrony osób i mienia czy pracownik firmy detektywistycznej.
Historia, WOS, bezpieczeństwo
W ramach zajęć dydaktycznych przewiduje się prowadzenie rozszerzonych przedmiotów z historii, wiedzy o społeczeństwie, edukacji dla bezpieczeństwa. Na przedmiotach tych poruszane będą zagadnienia związane z historią i funkcjonowaniem służb mundurowych, historią wojskowości, terroryzmem, pierwszą pomocą.
Ponadto uczniowie będą uczestniczyć w obowiązkowych zajęciach dodatkowych, na których poznają podstawy prawa i psychologii społecznej, a także zajęciach specjalistycznych prowadzonych przez ekspertów z policji, straży pożarnej i innych służb. Przewiduje się również przeprowadzenie różnego rodzaju zajęć wspomagających realizację programu klasy mundurowej. Obozy surwiwalowe – obozy przetrwania (militarny, zielony, miejski), obóz wodny z elementami ratownictwa wodnego, ćwiczenia z musztry, biegi na orientacje, strażacki tor przeszkód, udział
w uroczystościach organizowanych przez służby mundurowe, spotkania
z tzw. „ciekawymi” ludźmi.
Oferta zajęć, kursów i obozów prowadzonych przez ekspertów obejmuje:
- Wybrane zagadnienia bezpieczeństwa publicznego.
- Techniki interwencji.
- Kryminalistyka i kryminologia.
- Rozwiązywanie problemów w sytuacjach zagrożenia.
- Praktyczne umiejętności pracy zespołowej.
- Wybrane zagadnienia z bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
- Ochrona przed skutkami różnorodnych zagrożeń.
- Obsługa broni.
- Sprzęt wykorzystywany przez funkcjonariuszy służb mundurowych.
- Topografia i orienteering.
- Sposoby alarmowania i powiadamiania ludności o zagrożeniach.
- Ochrona granicy państwowej.
- Organizacja akcji ratowniczych.
- Zasady prowadzenia ewakuacji.
- Techniki negocjacji.
- Ceremoniał w służbach mundurowych.
- Strzelectwo sportowe.
- Zajęcia sportowo-obronne.
- Musztra.
- Paintball.
- Wspinaczka.
- Pierwsza pomoc przedmedyczna z ratownictwem drogowym.
- Techniki samoobrony.
- Obozy surwiwalowe – obozy przetrwania (militarny, zielony, miejski).
- Obóz wodny z elementami ratownictwa wodnego.
- Ćwiczenia z musztry.
- Biegi na orientacje.
- Strażacki tor przeszkód.
- Udział w uroczystościach organizowanych przez służby mundurowe.
- Spotkania z tzw. „ciekawymi” ludźmi.
- Kurs z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.
- Rozszerzony kurs na prawo jazdy z dodatkowymi zagadnieniami kończący się egzaminem na prawo jazdy.
Stabilność i przywileje
Praca w policji, wojsku, straży pożarnej czy straży granicznej to duża nobilitacja, stabilność zatrudnienia, niezłe zarobki i przywileje, wcześniejsza emerytura. Wciąż rosnąca liczba chętnych do pracy w służbach mundurowych świadczy, że dzisiaj jest to zawód stanowiący atrakcyjną perspektywę dla młodych ludzi. Dlatego też funkcjonujące już w Polsce klasy typu mundurowego cieszą się dużym i wciąż rosnącym zainteresowaniem wśród młodzieży. Atrakcyjność proponowanych form zajęć we współpracy ze służbami mundurowymi pozwala sądzić, że klasa mundurowa będzie się cieszyć dużym zainteresowaniem i przyciągnie do liceum młodzież z całego województwa. To z kolei przełoży się na przyjęcie do szkoły absolwentów gimnazjów z dobrymi i bardzo dobrymi wynikami w nauce, a w konsekwencji na podniesienie poziomu edukacyjnego szkoły.
Partnerami wspierającymi projekt są: Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, Instytut Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecińskie Towarzystwo Strzeleckie, Szkoły policealne.
Komentarze
0