Niebuszewo (do 1945r. Zabelsdorf) – część Szczecina, o której krążą różne opowieści. Dla jednych jest to mroczna część miasta, na terenie której dzieją się straszne rzeczy. Dla innych jest to piękne miejsce w środku miasta, które otoczone jest zielenią, a do tego świetnie skomunikowane. Jak wygląda to od strony historii?

Do XIX w. były to tereny niezamieszkane, które zaczęto zabudowywać wraz z rozwojem przemysłu na terenie Stetina. W 1898 Niebuszewo zostało połączone „obwodową linią kolejową”; mieściła się również fabryka Stoewer oraz browar Elysium i Tivoli (źródło: WIKIPEDIA).Teraz Niebuszewo to Ogród Dendrologiczny Stefana Kownasa, Park Kasprowicza, Muzeum Techniki i Komunikacji oraz niesamowite historie wielu mieszkańców.

 

W ramach Opowiedz mi Szczecin rozmawialiśmy o Niebuszewie z 2 osobami: Panią Różą Król – przewodniczącą Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Szczecinie oraz Maćkiem Cybulskim ze Stowarzyszenia OFFICYNA. Pani Róża opowiada o tym jak wielkim tyglem kulturowym była dzielnica, natomiast Maciek opowiada o czasach bardziej aktualnych. Obie historie pokazują nam Niebuszewo jako…. Aby dowiedzieć się czegoś więcej zapraszamy do obejrzenia kolejnych 2 odcinków Opowiedz mi Szczecin – Niebuszewo.

 

Opowiedz mi Szczecin - Niebuszewo from PoraSeniora on Vimeo.

 

Więcej informacji nt. działań prowadzonych w ramach projektu „Seniorze jesteś potrzebny” Opowiedz mi Szczecin, Pora Seniora, Posadź Kwiata) dostępne na stronie www.senior.szczecin.pl. Realizatorami projektu „Seniorze – jesteś potrzebny” jest Stowarzyszenie POLITES, Stowarzyszenie Liderów i Fundraiserów oraz Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych 2012 – 2013.

 

 

Opowiedz mi Szczecin - Niebuszewo from PoraSeniora on Vimeo.