Heinrich George nie miał oficjalnego odsłonięcia tablicy na szlaku „Niezwykli szczecinianie i ich kamienice”. Część mieszkańców sprzeciwiła się tablicy dla aktora III Rzeszy. Teraz tablica zostanie zdemontowana, a miasto zadecyduje co dalej zrobić z tą kontrowersyjną postacią.
Projekt „Niezwykli szczecinianie i ich kamienice” to świetny przykład współpracy społeczników z Urzędem Miasta. Założeniem projektu było stworzenie atrakcji turystycznej powstałej dzięki pasji i zaangażowaniu miłośników Szczecina przy wsparciu miasta. To założenie udało się zrealizować. Przedstawiony opinii publicznej w ubiegłym roku szlak turystyczny został bardzo ciepło i dobrze przyjęty. Po kilkunastu miesiącach od prezentacji, okazało się że idea, która miała łączyć i łączyła – dzieli. Powodem było umieszczenie na szlaku biogramu Heinricha Georgego. Pragniemy podkreślić, że naszym celem nigdy nie było uhonorowanie tej postaci, lecz jedynie informacja, że taka osoba urodziła się w naszym mieście i była z nim związana. Zdajemy też sobie sprawę, że postać Heinricha Georgego wzbudza kontrowersje i w związku z tym postanowiliśmy:
- zdemontować tablicę z informacją o tej postaci w związku z tym, że pomija fakt udziału aktora w filmach propagandowych III Rzeszy, co bez wątpienia powinno zostać odnotowane,
- konsultować ze środowiskiem szczecińskich historyków dalsze prace nad projektem służące pełnemu przedstawieniu postaci Heinricha Georgego.
W rezultacie wspomnianych konsultacji podejmiemy decyzję o dalszych losach tablicy.
Justyna Machnik, współtwórca szlaku "Niezwykli szczecinianie i ich kamienice", koordynator projektu "Kamienice Szczecina"
Piotr Landowski, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Marketingowej
Komentarze
0