Kamienice miały zostać wyburzone, a w ich miejscu planowano budowę nowej drogi, ale dzięki sprzeciwowi mieszkańców kwartał po XIX-wiecznym kompleksie fabrycznym Stoewera zostanie odtworzony. Radni przyjęli już nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Bolinko-Niemierzyńska 3”.

Na czerwcowej sesji radni przyjęli najnowszy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Bolinko-Niemierzyńska 3”. Dokument obejmuje teren o łącznej powierzchni około 5,6 ha, na którym miasto planowało m.in. budowę drogi łączącej rondo Giedroycia z ul. Niemierzyńską. Taka koncepcja od wielu lat znajdowała się w dokumentach planistycznych i oznaczała wyburzenie znajdujących się po drodze kamienic przy ul. Długosza.

– W toku sporządzania aktualnie obowiązującego Studium, podczas konsultacji społecznych wpłynęły liczne wnioski wyrażające sprzeciw wobec budowy drogi – przypomina Zofia Fiuk-Dymek, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta.

Wnioski mieszkańców o odtworzenie kwartału zabudowy zostały uwzględnione przez Biuro Planowania Przestrzennego, a plan z nowymi ustaleniami został przyjęty przez radnych podczas czerwcowej sesji.

Dokument zakłada odtworzenie kwartału, który w większości stanowi pozostałości po XIX-wiecznym kompleksie fabrycznym Stoewera. Główny budynek fabryki wraz z budynkiem przy ul. Długosza 23 są wpisane do rejestru zabytków.

– Realizacją oczekiwań społecznych, które wybrzmiały w toku sporządzania Studium, będzie również uzupełnienie zabudową obrzeżną kwartałów zabudowy wzdłuż ulicy Długosza i ulicy Krasińskiego oraz terenu wokół ronda imienia Jerzego Giedroycia – dodaje Sylwia Cyza-Słomska.

Zapisy planu gwarantują także utrzymanie istniejących kamienic z usługami, w tym Piekarni z ulicy Długosza, która znajduje się w tym miejscu od 1945 roku.