Muzeum Muzyki Wielu Kultur to projekt mający na celu wzmocnienie współpracy pomiędzy utalentowanymi artystami z krajów Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) poprzez wspólną interpretację wykonawczą współczesnej muzyki i popularyzację dzieł kompozytorów ze wspomnianych krajów. Projekt obejmuje cztery koncerty: polski, węgierski, czeski i słowacki. Pierwszy z nich – polski, wykonany zostanie już 29 czerwca na Dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie.

 

Podczas koncertu polskiego usłyszymy podróżującego ducha muzyki, utwory kompozytorów żyjących w Polsce i takich, którzy ojczyznę opuścić musieli. Będzie to wspaniała retrospekcja rozwoju świata kultury i muzyki polskiej na przełomie całego dwudziestego wieku. Gościem Baltic Neopolis Orchestra będzie wybitny skrzypek – Tomasz Tomaszewski, koncertmistrz Deutsche Oper w Berlinie i dyrektor artystyczny BNO.

Koncert na orkiestrę smyczkową Jerzego Fitelberga (1903 – 1951), skomponowany w 1930 roku, prezentuje czysty styl neoklasyczny. Fitelberg jest amerykańskim kompozytorem polskiego pochodzenia, co wyraźnie można usłyszeć w jego utworze. Nawiązuje w nim do typowej muzyki góralskiej z Podhala, jak i do amerykańskiego jazzu.

Sinfonietta Szymona Laksa (1901 - 1983) skomponowana została w 1936 roku. W utworze tym usłyszymy inspiracje bluesem, jazzem oraz folklorem polskim i żydowskim. Laks urodził się w Warszawie, a od 1926 roku mieszkał i tworzył w Paryżu. W czasie wojny został wywieziony do Oświęcimia. Od śmierci uratowała go tylko muzyka - był skrzypkiem i dyrygentem orkiestry w Auschwitz-Birkenau (opisał to w swojej książce „Gry oświęcimskie”).

Adagio na orkiestrę smyczkową Karola Rathausa, (1895 - 1954), skomponowane w 1941 roku, będzie po raz pierwszy wykonane w Europie. Rathaus był kompozytorem, pianistą i pedagogiem. Zalicza się go do pierwszych kompozytorów muzyki filmowej. W 1938 roku wyjechał na stałe do Stanów Zjednoczonych. Tam intensywnie działał w organizacjach polonijnych, został również honorowym wiceprezydentem Jewish Music World Center. W jego utworach można usłyszeć stylistykę kompozytorów takich jak Richard Strauss, Gustav Mahler i Igor Strawiński.

„La danza per Aukso” Zbigniewa Bujarskiego (ur. 1933) powstał w 1998 roku z myślą o Orkiestrze Miasta Tychy Aukso. Utwór przepełniony jest żywiołowością i błyskotliwością, muzyczne piętno góralszczyzny miesza się z rytmami polskich i słowackich tańców.

Koncert odbędzie się 29 czerwca o godzinie 19.00 na dziedzińcu Muzeum Narodowego (wejście od Pl. Żołnierza Polskiego). Bilety w cenie 20 zł (normalny) / 10 zł (uczniowie, studenci, seniorzy) do nabycia w dniu koncertu na Dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie (od. godz. 18). Rezerwacja biletów i informacja: biuro.balticneopolis@gmail.com lub tel. 660-326-755.