Minęło jak z bicza strzelił. 6 tygodni, z ważnymi dla Szczecina miejscami, widzianymi oczami seniorów i osób młodych. Było o Gontynce, Niebuszewie, Pomniku Czynu Polaków, Książnicy Pomorskiej i schronie pod dworcem PKP. Pewnie wiele miejsc nie zostało przez nas opowiedzianych, jednak o najważniejszym (naszym skromnym zdaniem) nie zapomnieliśmy. Jako ostatnie magiczne miejsce przedstawiamy ikonę naszego miasta – Zamek Książąt Pomorskich. Zachęcamy do spojrzenia okiem Pani Urszuli Hołubowskiej oraz Błażeja Styczyńskiego.
Na początku było wzgórze, na wzgórzu była świątynia boga Trzygłowa i drewniany dwór Warcisława I (1124r.), potem przybył bp Otton z Bambergu. W 1225 Szczecin stał się jeszcze ważniejszy, ponieważ książę Barmin I przeniósł stolicę księstwa zachodniopomorskiego z Uznamia do Szczecina, no i pytanie gdzie mieściła się siedziba.
Dopiero w 1346r. powstały pierwsze struktury kamienne, wybudowane przez Barnima III, który złamał przywileje szczecińskiego patrycjatu. Obok „kamiennego domu” stanęła kaplica św. Ottona. W XVI w. Zamek został przebudowany i zyskał renesansowego tchnienia – zamknięto dziedziniec budując skrzydła północne i zachodnie, powstała kaplica (dzisiejsza sala Bogusława), doprowadzono wodociągi.
W między czasie nasz Zamek płonął, był zdobywany, bombardowany i ogólnie przeżył bardzo wiele, jednak stoi dalej dumnie i wita wjeżdżających przez Trasę Zamkową. Powyżej przedstawiliśmy (częściowo) Zamek od strony historycznej, a teraz pora na pokazanie Zamku widzianego oczami seniorki i młodego człowieka.
Pani Urszuli Hołubowskiej Zamek towarzyszył od dawna. Była przy jego odbudowie, pierwszych powojennych koncertach, widok wież towarzyszył w drodze do pracy, szkoły. Dla Błażeja Styczyńskiego nasz Zamek to przede wszystkim miejsce romantycznych randek i pierwszych prób pirotechnicznych (mniej lub bardziej udanych). Bez zbędnych słów zapraszamy do obejrzenia ostatnich 2 odcinków w ramach Opowiedz mi Szczecin. Przed Państwem Zamek Książąt Pomorskich!
Opowiedz mi Szczecin - Zamek Książąt Pomorskich from PoraSeniora on Vimeo.
W imieniu realizatorów projektu „Seniorze – jesteś potrzebny!” chcielibyśmy podziękować Zamkowi Książąt Pomorskich za możliwość nagrywania materiału na terenie całego zamku.
Opowiedz mi Szczecin - Zamek Książąt Pomorskich from PoraSeniora on Vimeo.
Komentarze
0