wystawy

kopnął mnie prąd co robić [wystawa]

foto: materiały prasowe

Gdzie?
Zona Sztuki Aktualnej, pl. Orła Białego 2, Akademia Sztuki
Kiedy?
Wtorek, 15.10.2019
O której godzinie?
18:00
Do kiedy?
Sobota, 09.11.2019
Do której godziny?
19:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Wystawa prac z Kolekcji Regionalnej Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie.

 

„kopnął mnie prąd co robić”

Bartosz Zaskórski

kuratorka: Daria Grabowska

Kuba Bąkowski, Zdzisław Beksiński, Marek Kijewski, Piotr Kurka, Natalia Lach-Lachowicz, Paweł Łubowski, Artur Malewski, Christian Niccoli, Bartłomiej Otocki, Paweł Susid, Piotr Wyrzykowski

 

Zona Sztuki Aktualnej

otwarcie wystawy: 15.10.2019, godz. 18:00

czas trwania wystawy: 16.10-09.11.2019

 

30 października 1938 roku Amerykanie zasiedli przed odbiornikami radiowymi, by posłuchać jednej z popularniejszych wówczas serii słuchowisk - „The Mercury Theatre on the Air”. Według mitu przedstawiona w słuchowisku wizja ataku Marsjan na Ziemię miała wywołać narodową panikę. Na dzień po emisji ukazała się niezliczona liczba artykułów potwierdzająca narodową histerię, zamieszki i samobójstwa. Jak było naprawdę?

„kopnął mnie prąd co robić” to wystawa odpowiadająca na pytanie, które wielokrotnie zadawane jest przez starszych akademików: czy artyści mają inną wrażliwość? Pokaz prac z Kolekcji Regionalnej Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie ma za zadanie przedstawić postać artysty/ki jako osoby widzącej i wiedzącej więcej (dla odmiany w kontekście paranaukowym). W tym celu Bartosz Zaskórski stworzył fikcyjną audycję radiową, której narratorem stała się obsesyjno-maniakalnego prezenterka. Mówi ona: „Szczecin to prastare miasto, znacznie starsze niż rasa ludzka. Zbudowane w przedpotopowych grotach, na wulkanicznych skałach przez niepojęte siły i istoty, których nie da się opisać w kategoriach znanych człowiekowi, nad brzegiem Ukrytego Morza, z którego miały wypełznąć na ląd pierwsze zwierzęta... Miliony lat przed tym, kiedy po ziemi kroczyły pradawne bestie zwane dinozaurami, ci nienazwani budowniczowie z niepojętych płaszczyzn egzystencji, kolonizowali naszą nieprzyjazną planetę. W podziemiach założyli kraj: PierwoPolskę”.

 

Zona Sztuki Aktualnej | Pałac pod Globusem | otwarta w godz. 15.00-19.00 | wstęp wolny

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję