2013 był dobrym rokiem dla szczecińskiego Systemu Informacji Miejskiej. Plan zrealizowano w pełni, a środki przeznaczone na ten cel pozwoliły wykonać więcej niż zakładano. W mieście pojawia się coraz więcej tabliczek z nazwami ulic i słupków SIM oraz tablic oznakowania miejsc wyjątkowych.

Tablice z nazwami ulic zamontowane zostały na pięciu osiedlach: Śródmieście Zachód, Turzyn, Niebuszewo-Bolinko, Międzyodrze-Wyspa Pucka, Drzetowo-Grabowo.

Zapoczątkowano także instalację oznakowania ulic na osiedlu Niebuszewo. W ramach zlecenia, wykonano również 47 tablic, które posłużyły do oznakowania dwóch szlaków turystycznych: Miejskiego (35 tablic) i Złotego (12 tablic). Prace zakończono we wrześniu 2013 r.

Po zakończeniu kolejnego etapu wdrożeniowego, stan realizacji Systemu przedstawia się następująco:

- Oznakowano ulice w całej Dzielnicy Śródmieście i rozpoczęto instalację w Dzielnicy  Północ. W tych rejonach zainstalowano około 1370 podwójnych tablic z nazwami ulic.

- Zainstalowano tabliczki z numeracją budynków na obiektach Gminy Miasto Szczecin zlokalizowanych w osiedlach: Centrum, Śródmieście Północ, Stare Miasto, Nowe Miasto, Łękno. W sumie zainstalowano około 340. tabliczek.

- Oznakowano miejsca wyjątkowe na trzech szlakach turystycznych: Miejskim, Złotym i Niezwykli Szczecinianie i ich Kamienice.

Urząd Miasta, chcąc ułatwić mieszkańcom nabycie i instalację tabliczek numerowych, zgodnych z SIM, zaprosił do współpracy lokalne firmy i podpisał porozumienie z czterema chętnymi, które na zasadach komercyjnych świadczą usługi w tym zakresie.

Dysponują one prawami autorskimi do projektu i gwarantują wykonanie tablic całkowicie zgodnych z Systemem Informacji Miejskiej. Kontakt do tych Firm znajduje się na stronie Urzędu Miasta Szczecin.

Dla osób i instytucji, które mają możliwość wyprodukowania tabliczek w innych firmach magistrat proponuje pomoc w prawidłowym doborze modułu tablic oraz zaprojektowaniu ich grafiki. W tym celu prosimy o kontakt z p. Markiem Krzesińskim ( Biuro Komunikacji Społecznej i Marketingowej Urzędu Miasta) pod numerem telefonu: 91 424 – 51-47, e-mail: mkrzesin@um.szczecin.pl

28 października podpisano także porozumienie pomiędzy województwem zachodniopomorskim a Szczecinem, które dotyczy wykonania i rozmieszczenia na terenie miasta tablic kierunkowych dla kierowców.

Projekt oznakowania dla kierowców zakłada rozmieszczenie 101 znaków wykonanych w standardzie SIM w przestrzeni publicznej, których celem będzie informowanie kierowców o ważnych z punktu widzenia turystycznego obiektach, znajdujących się na terenie Szczecina.

Prace nad stworzeniem szczecińskiego SIM trwają od 2009 r. System Informacji Miejskiej ułatwia przemieszczanie się po mieście, odnajdowanie miejsc, budynków oraz punktów użyteczności publicznej. Przy pracach nad SIM analizowano plany miasta, historyczne rozwiązania jakie występowały i nadal są obecne w Szczecinie. Odwołano się również do założeń marki miasta Floating Garden.

Katalog szczecińskiego SIM obejmuje następujące elementy:

- fundamentalne części systemu (barwy, krój pisma, piktogramy, kierunkowskazy, słupy);
- tablice z nazwami ulic, tablice z numeracją budynków, tablice kierunkowe dla ruchu kołowego, tablice kierunkowe dla ruchu pieszego, tablice z oznakowaniem miejsc wyjątkowych (zabytkowych budynków, pomników, patronów ulic, skwerów, parków);
- punkty informacyjne (przestrzenne tablice ogłoszeniowe, tablice informacji nadwodnej, tablice podświetlane, panele informacyjne, monitory słupowe);
- plany miasta, „witacze”;
- znakowanie poziome (znakowanie chodników, znakowanie krawężników, ścieżek rowerowych, przystanki dla pieszych, parkingi rowerowe);
- system informacji komunikacji miejskiej (oznakowanie środków komunikacji, rozkłady jazdy, słupy informacyjne, mapki sieci połączeń, znakowanie wiat przystankowych);
- meble miejskie (stojaki rowerowe, ławki, kosze na śmieci).