Gdzie i kiedy?
Piwnica Kany
Plac Św. Piotra i Pawła 4/5
niedziela, 11 lutego 2018, 20:00
Za ile?
darmowe
Ogrody Kultury zapraszają na nowy cykl w Piwnicy Kany - ruszyliśmy z inicjatywą Kino Piwnia! Wystartowaliśmy 14 stycznia i spotykamy się regularnie - co dwa tygodnie w niedzielne wieczory.
Na Kino Piwnia składają się klasyki polskiego i światowego filmu, kino niezależne, stuletnie produkcje w odświeżonej wersji, a do tego wykłady i spotkania ze specjalistami! Współpracujemy z FINA - nową państwową instytucją kultury, która powstała w wyniku połączenia Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Do jej zadań należy między innymi gromadzenie, katalogowanie i restaurowanie dziedzictwa audiowizualnego, a także produkcja, rejestracja i upowszechnianie polskiej kultury audiowizualnej. Drugim organem wspierającym nas jest Studio Munka - działa w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich od 2008 roku. Jest producentem krótkometrażowych i pełnometrażowych debiutów filmowych. Młodzi twórcy, którzy chcą zrealizować swój pierwszy film w profesjonalnych warunkach mogą liczyć w Studiu Munka na opiekę artystyczną, produkcją i promocyjną nad projektem. Krótkometrażowe filmy ze Studia Munka produkowane są w ramach programów „30 Minut”, „Pierwszy Dokument” i „Młoda Animacja”. Nabory scenariuszy do programów odbywają się dwa razy w roku. Corocznie powstaje maksymalnie 10 fabuł, 10 dokumentów i 5 animacji. 

Wydarzenie organizowane jest w ramach współpracy Piwnicy Kany z firmą Ogrody Kultury i Stowarzyszeniem Po Prostu Sztuka.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

11 lutego o godz. 20:00 wyświetlamy "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów"


Mania Walkowska, pracownica fabryki papierosów, zostaje wybrana na modelkę, która znajdzie się na plakacie reklamowym nowej marki papierosów. Autorem plakatu ma być artysta malarz – Alex. U niego Mania poznaje młodego kompozytora, Hansa van den Hofa, w którym zakochuje się z wzajemnością. Tymczasem jej wizerunek na plakacie zwraca uwagę Morellego – bogatego i wpływowego mecenasa sztuki. Zaintrygowany jej urodą, urządza wielki bal, na który ją zaprasza. W trakcie zabawy bezskutecznie usiłuje ją uwieść. Wściekły Morelli postanawia się zemścić i, poprzez swoje wpływy, uniemożliwić jej ukochanemu wystawienie jego opery Mania w berlińskiej filharmonii. Przerażona Mania błaga Morellego, by pomógł Hansowi. Ten zgadza się pod warunkiem, że zostanie jego kochanką. 

Mania jest jednym z pierwszych filmów niemieckich w karierze Poli Negri. Nakręciła go w roku 1918, tuż po wyjeździe z Polski i zerwaniu kontraktu z wytwórnią Sfinks. W roku 2006 prywatny kolekcjoner z Czech zwrócił się do Filmoteki Narodowej z ofertą sprzedaży kopii wczesnego filmu z Polą Negri. Okazało się, że jest to właśnie ten film. Fakt, że archiwa zagraniczne nie posiadają tego tytułu, a także nieliczne i lakoniczne wzmianki o filmie w źródłach o historii kina tego okresu wskazują, że prawdopodobnie jest to jedyna kopia tego filmu na świecie.

25 lutego o godz. 20:00 wyświetlamy "Przez łzy do szczęścia"


Jan Mankiewicz (Franciszek Brodniewicz) jest lekarzem w małym miasteczku Zasielsk. Przed laty założył tu sierociniec i cały wolny czas spędza z dziećmi, które są miłością jego życia. Im poświęcił również pracę naukową na temat zaburzeń nerwowych u dzieci. Maluchy bezgranicznie go kochają. Pewnego razu przejeżdżająca przez miasteczko sławna aktorka Lena Merwińska (Irena Malkiewicz) ulega wypadkowi samochodowemu i znajduje opiekę u Mankiewicza. Pomiędzy obojgiem rodzi się gorące uczucie i niebawem Jan wyjeżdża do Warszawy, gdzie dzięki wsparciu ojca Merwińskiej, ma objąć stanowisko kierownika oddziału dziecięcego w warszawskiej klinice. Zrozpaczone dzieci wysyłają list z zaproszeniem na przyjęcie imieninowe, które organizują corocznie swojemu ukochanemu doktorowi, z prośbą, żeby ich więcej nie opuszczał. Doktor miotany jest pomiędzy miłością do kobiety a uczuciem kochającej go dzieciarni.