Tanio, funkcjonalnie i efektownie – pracownia z Izabelina spełniła kryteria i wygrała konkurs na projekt przebudowy stadionu. Czy już za kilka lat będziemy mieć nowy symbol miasta?

Konkurs na opracowanie koncepcji rozbudowy stadionu miejskiego im. Floriana Krygiera w Szczecinie został rozstrzygnięty. Wyniki ogłoszono dzisiaj w budynku Floating Areny.

Na konkurs ostatecznie wpłynęło 19 prac. Zwycięzcą została „Pracownia Projektowa Janusza Pachowskigo” z Izabelina, zdobywając nagrodę w wysokości 50 000 zł.  - Jury przyznało pierwszą nagrodę za najlepszy, jej zdaniem, balans pomiędzy uzyskaną jakością architektoniczną, a ekonomiką rozwiązań. Przy racjonalnych budżetowo decyzjach, autorom udało się wykreować wyjątkową formę przestrzenną, nawiązującą w swym genotypie do oryginalnego zamierzenia projektowego, a jednocześnie nadającemu stadionowi miejskiemu nową jakość. Przy budzącym uznanie umiarkowaniu środków wyrazu i skromności zbudowano architekturę, która może stanowić zalążek przyszłej przestrzeni publicznej o wysokich walorach estetycznych. Zastosowane elementy tworzące formę, nadają obiektowi odpowiednią do jego funkcji rangę i budują z prostego stadionu nową tożsamość i rozpoznawalny znak przestrzenny dla miasta. Jednocześnie doceniono trafność decyzji w zakresie zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych i materiałowych. - tak swoją decyzję uzasadniał sąd konkursowy.

Pozostali laureaci:

II nagroda - Bauren Renker Piotr (Rybnik)  - 30 000 zł

III nagroda - Urbicon Sp. z o.o.; PG Projekt (Szczecin) - 20 000 zł

Wyróżnienie - Magma Architecture GmbH; Hoppold Ingenieurbüro GmbH  - 10 000 zł

- Miasto chce przeznaczyć na modernizację 48 mln zł brutto. To jest poważne ograniczenie. Stadiony na Euro kosztowały 20 razy więcej. Miejmy to na uwadze, oceniając te projekty - powiedział Zbigniew Maćków, przewodniczący jury, w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Na ogłoszeniu wyników obecny był również prezydent miasta Piotr Krzystek. - My poszliśmy inną ścieżką, odkładając w czasie budowę nowego obiektu i starając się skupić na tym, co mamy, na poprawie funkcjonalności - podkreślał.

Kolejnym krokiem są negocjacje z autorem zwycięskiej koncepcji. Będą one dotyczyć wykonania projektu budowlanego, który będzie podstawą inwestycji. Prace projektowe rozpoczną się w 2014 roku. Prace budowlane wystartują po rozstrzygnięciu przetargów i podpisaniu wszystkich umów.

Rozbudowa stadionu planowana jest w trzech etapach:

I faza obejmuje: przebudowę trybun północnych wraz z budową obiektu wielofunkcyjnego, ­budowę pawilonów gastronomicznych oraz toalet, ­wykonanie zadaszenia trybun wraz z oświetleniem stadionu, ­budowę parkingów terenowych dla: kibiców, gości VIP, klubów, sędziów i działaczy, dla przedstawicieli środków przekazu, wozów transmisyjnych, służb specjalnych.

II faza obejmuje: ­wyburzenie budynku klubowego MKS Pogoń Szczecin oraz przeniesienie jego funkcji w inne miejsce, ­budowę zespołu szatni dla zawodników (juniorów), ­ budowę obiektów technicznych.

III faza obejmuje: ­docelowe zagospodarowanie terenu, ­ budowę parkingu wielopoziomowego.