„Rzeź wołyńska. Jak przezwyciężyć polsko-ukraiński konflikt pamięci?”, pod takim hasłem odbędzie się kolejna lekcja historii organizowana przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Lekcja odbędzie się we wtorek 16 kwietnia 2013 roku w Szczecinie.
W ramach edukacji patriotycznej młodzieży, przy współpracy z Pełnomocnikiem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. Centrum Dialogu Przełomy zaplanowano lekcję historii i demokracji „Rzeź wołyńska. Jak przezwyciężyć polsko-ukraiński konflikt pamięci?”, której celem jest przybliżenie okoliczności jednego z najbardziej traumatycznych wydarzeń, które miały miejsce podczas II wojny światowej na ziemiach polskich. Pamięć o nim do dziś dzieli narody polski i ukraiński. Oprócz przypomnienia tamtych wydarzeń spotkanie będzie także okazją do odpowiedzi na pytanie jak uniknąć „dziedzictwa nienawiści”. Podczas lekcji wykład wygłosi prof. Grzegorz Motyka – historyk młodego pokolenia, jeden z najważniejszych polskich znawców polsko-ukraińskiej historii, profesor Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, wykładowca m. in. na Uniwersytecie Jagiellońskim, autor wielu wydawnictw m.in. „Ukraińskiej partyzantki 1942 – 1960” i „Od rzezi wołyńskiej do akcji „Wisła”. Wykład prof. Grzegorza Motyki i debata tuż po nim odbędą się w sali Audytoryjnej Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Krakowskiej.
W spotkaniu będą uczestniczyli uczniowie czterech szkół ponadgimnazjalnych o profilu humanistycznym z terenu województwa, a także uczniowie ze szczecińskich liceów i przedstawiciele środowisk kresowych. Po zakończonej lekcji uczniowie zwiedzą także najważniejsze i najbardziej znane historyczne miejsca w Szczecinie (m.in. Stocznia Szczecińska, okolice pl. Solidarności, muzea, pomniki historii związane z najnowszymi dziejami Polski).
Nietypowe lekcje historii od kilku lat organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w ramach projektu Centrum Dialogu Przełomy. W tym roku odbyły się dwie lekcje - ostatnia z nich dotyczyła kształtowania się granicy polsko-niemieckiej po 1945 r.(pod hasłem „Od słupa do traktatu”). Wcześniejsza przybliżała temat pomocy charytatywnej, płynącej z Zachodu do Polski na początku lat 80., i odbyła się w podziemiach kościoła oo. jezuitów w Szczecinie, rozpoczął działalność Biskupi Komitet Pomocy.
Komentarze
0