Ponad 50 wydarzeń, prezentacje najlepszych spektakli z Polski i Europy, specjalna sekcja z przedstawieniami dla dzieci i młodzieży, szereg darmowych akcji już na samo otwarcie festiwalu. Tegoroczny Kontrapunkt odbędzie się w nowej formule i szykuje dla teatromaniaków wspaniałą ucztę. „Mamy najświeższe spektakle, które szturmem zdobywają kolejne festiwale”, podkreślają organizatorzy.

„To do Szczecina będą chcieli zmierzać teatromaniacy z całej Polski”

Już za nieco ponad dwa tygodnie, bo 19 kwietnia, wystartuje wyczekiwany przez wielu 57. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt. O tym, dlaczego warto wziąć udział w wydarzeniu w programie „Studio Kultura” opowiadali jego organizatorzy, dyrektorzy Teatru Współczesnego oraz „Pleciugi” – Jakub Skrzywanek i Tomasz Lewandowski.

Jak podkreślali, zmiana formuły i organizacja festiwalu co dwa lata pozwoliły przygotować niezwykle atrakcyjny i różnorodny program. Widzowie będą mogli obejrzeć nie tylko najlepsze polskie produkcje, ale i doceniane w Europie spektakle zagraniczne.

– Udało nam się, a to było wyzwanie czekać z programem do samego końca. Nie poszliśmy po utartych ścieżkach i oczywistych wyborach, a zaryzykowaliśmy. To spowodowało, że mamy dzisiaj najświeższe pod względem tematów spektakle festiwalowe, które już szturmem zdobywają kolejne festiwale – podkreśla Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego. – Pokażemy w Szczecinie to, co najlepsze w całej Europie. I to do Szczecina będą chcieli zmierzać teatromaniacy z całej Polski, by zobaczyć to, czego nie można obejrzeć nigdzie indziej.

Osiem spektakli w konkursie

W ramach Międzynarodowego Konkursu Formy o uznanie jury walczyć będzie osiem produkcji. To spektakle bardzo różnorodne, od teatru formy przez teatr dramatyczny, performance. Organizatorzy starali się zderzyć ze sobą topowe polskie tytuły z głośnymi produkcjami europejskimi. 

– Ze strony Teatru Współczesnego zaproponowaliśmy spektakle „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” oraz „Niepokój przychodzi o zmierzchu”, które zmierzą się z takimi hitami jak „Whitewashing” Rebecci Chaillon, absolutnej gwiazdy festiwalu w Awinionie, oraz „Scores that shaped our friendship”, który jest bardzo ciekawym spotkaniem artystów wymykających się normom – wylicza Skrzywanek.

– Od nas wyszła propozycja szkoły białostockiej i produkcji „Syn”, z drugiej strony „Czarnoksiężnik Oz”. Jest też „After all Springville”, który prezentuje bardzo fajny kierunek formy i pracy z obiektem. No i „The making of Pinocchio”, którego nie mogę się doczekać, bo to sztuka na ważny temat, ale subtelnienie opowiedziany – dodaje Lewandowski. 

Szerzej konkursowe spektakle opisaliśmy w naszym tekście „Pokażemy w Szczecinie to, czego w Polsce jeszcze nie było”. Ogłoszono pełny program festiwalu Kontrapunkt 2024

Nie tylko konkursowe pokazy

Tegoroczny Kontrapunkt został podzielony na kilka sekcji. Obok Międzynarodowego Konkursu Formy z okazji otwarcia festiwalu przygotowano cykl bezpłatnych wydarzeń artystycznych inspirowanych obrazem Caravaggia „7 aktów miłosierdzia”. Wśród zaplanowanych na trzy dni akcji znalazł się m.in. pochód, który 21 kwietnia przejdzie z placu Solidarności do urzędu miasta.

Ale to jeszcze nie wszystko.

– W sekcji Punkt Zwrotny na zamknięcie Kontrapunktu, w ostatni weekend maja, pojawi się Philippe Quesne, absolutna gwiazda europejskiego teatru – mówi Skrzywanek. – Przyjedzie ze swoimi dwiema akcjami. Jedna to Koncert Kretów w Ogrodach Śródmieście, wydarzenie darmowe otwarte dla wszystkich. Niesamowite przeżycie, krety będą grały dla nas koncert, to trzeba zobaczyć. A dzień później „Farm Fatale”, wybitny spektakl, który zostanie w Polsce wystawiony po raz pierwszy. Wiem, ze wielu teatromaniaków szykuje się na ten pokaz.

W programie znalazła się również sekcja zatytułowana Punkt Wyjścia, która w centrum swojego zainteresowania stawia widza dziecięcego i młodzieżowego.

– To będzie inicjacja teatralna od samego początku, spektakl najnajowy „Kulka”, później zapraszamy na „Pradawne drzewo”, w którym mowa o słowiańskości. Wystawimy również piękny i emocjonalny spektakl „Tato” o relacji ojca z synem. A Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie, filia we Wrocławiu, pokaże „Trojanki”. Cieszę się, że Kontrapunkt to też okazja do takich kooperacji, w których studenci mogą się pokazać – przyznaje Lewandowski.

Teatr Współczesny oraz Teatr Lalek Pleciuga zapraszają również na swoje premiery: „Giselle, tańcz!” w reżyserii Anny Obszańskiej, zwyciężczyni Forum Młodej Reżyserii. Przedstawienie inspirowane arcydziełem baletu romantycznego powstaje w koprodukcji z Teatrem Łaźnia Nowa i Festiwalem Boska Komedia w Krakowie. Z kolei „Gong!” to familijna sztuka lalkowa, hołdująca wartościom olimpijskim. Spektakl powstaje w kooperacji z Fundacją Moniki Pyrek.

Szczegółowy program dostępny na stronie festiwalu: https://kontrapunkt.pl/pl.

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym festiwalu Kontrapunkt.