Ciekawe dokumenty, mało znane zdjęcia i interaktywne instalacje. M.in. takie obiekty prezentowane są w galeriach Przedmiotu, Wschodniej i Gotyckiej w Zamku Książąt Pomorskich na wystawie „Szczecin. Atlas obecności”. Ekspozycja ukazuje powojenną historię naszego miasta, ale tym razem zobaczymy ją z nieco innej perspektywy niż zazwyczaj.


Wiele prywatności

Ekspozycję przygotował czteroosobowy zespół kuratorski: Agata Ilnicka, Damian Garecki, Jolanta Rybkiewicz i Renata Zdero. Pracowali nad nią w ostatnich, trudnych miesiącach, ale udało im się zgromadzić materiały, które może dla wielu zwiedzających będą zaskakujące. To archiwalne oraz współczesne fotografie pozyskane z prywatnych kolekcji i od szczecińskich instytucji, dokumenty zachowane w archiwach i muzeach, artykuły ze szczecińskich gazet.

Kuratorzy zdecydowali się na to, by pokazać poszczególne miejsca i fakty przede wszystkim z punktu widzenia mieszkańców, doceniając ich indywidualne i grupowe doświadczenia w budowaniu Szczecina po roku 1945. Dlatego wiele eksponatów dotyczy sfery prywatnej szczecinian (m.in. sekcja zatytułowana Album Rodzinny to zdjęcia wybrane z domowych archiwów).

Kulturowa różnorodność

Wystawa została podzielona na trzy części. Pierwsza ukazuje narodowościowy i kulturowy obraz miasta, a zaraz przy wejściu do Galerii Przedmiotu, można zapoznać się z krótkim wprowadzeniem dotyczącym początków miasta i jego dziejów od roku 1945, kiedy miasto „dźwigało się” ze zniszczeń wojennych. W gablotach znajdziemy m.in. urzędowe formularze i dokumenty oraz artykuły prasowe z tego czasu.

– Chcieliśmy pokazać Szczecin jako takie miejsce, w którym rozpoczęła się wspólna historia ludzi o odmiennych obyczajach i tradycjach, ludzi, którzy znaleźli się w nowej sytuacji życiowej – mówi Jolanta Rybkiewicz.

Miejsca znane i... zaniedbane

Druga część wystawy jest poświęcona urbanistyce i architekturze miasta. Znajdziemy tu m.in. zdjęcia obiektów dobrze znanych, ale także tych opuszczonych i zaniedbanych, a kiedyś równie pięknych (jest wśród nich np. stara drukarnia przy ul. Św. Ducha). Poza tym autorzy wystawy proponują nam sprawdzenie naszej wiedzy na temat nieoczywistych miejsc Szczecina. Przygotowali 137 zdjęć detali architektonicznych, elementów znajdujących się na fasadach budynków i fragmentów mozaik, które można rozpoznać i oznaczyć właściwymi nazwami na planszy-wykreślance.

Można dzielić się swoimi refleksjami

W tej części wystawy można też podzielić się swoimi opiniami (czego nam w mieście brakuje i czym dla nas jest Szczecin) poprzez wpisanie swoich spostrzeżeń na dwóch tablicach.

– Bardzo liczymy na aktywne współtworzenie wystawy przez mieszkańców miasta. W każdej części odwiedzający zachęcani są do zapisywania własnych przemyśleń, obserwacji czy doświadczeń, a także do dzielenia się swoimi zdjęciami z życia codziennego w Szczecinie – mówi Jolanta Rybkiewicz. – Wystawa dzięki temu będzie się zmieniała, a kolejne nowe zapiski i refleksje ją wzbogacą – dodaje.

Kultura, sport i polityka w Gotyckiej

Na pewno pobudzą szczecinian do wspomnień obiekty umiejscowione w Galerii Gotyckiej. Całą jej przestrzeń wykorzystano, by przypomnieć wiele imprez kulturalnych, sportowych, ceremonii i wizyt znanych gości (takich jak Gorbaczow, Chruszczow, Olof Palme czy Jan Paweł II), ale także takich wydarzeń jak bunty i protesty (najświeższe z nich to zdjęcia ukazujące Strajk Kobiet). Pomyślano również o tym, by stworzyć małą galerię ważnych postaci. Są wśród nich Wiesław Maniak, Walerian Pawłowski, Helena Kurcyusz i inni. W znajdującej się obok księdze można dopisać własnych kandydatów.

Wystawa dostępna będzie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie (wejście J, poziom -1) do końca sierpnia 2021 (od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00 - 18:00).