Każdego roku w programie Zmagań Jazzowych znajduje się występ Billy Harpera. Oczywiście także podczas jubileuszowej, dziesiątej edycji tego festiwalu również ów saxofonista wystąpił. 8 października zagrał w szczecińskiej Filharmonii ze swoim specjalnym projektem.

W latach 70-ych ten bardzo ceniony muzyk, wykładowca, bardzo zaprzyjaźniony z naszym miastem,  współpracował z trzema znakomitymi perkusistami. Byli to Max Roach, Art Blakey i Elvin Jones, z którymi grał w oddzielnych składach, ale  stworzył z nimi wszystkimi także krótkotrwały, bardzo interesujący projekt. Wczorajszy występ Billy`ego był nawiązaniem do tego wydarzenia. Ponieważ jednak ci trzej legendarni muzycy już niestety nie żyją, do Szczecina przyjechali inni, także bardzo utalentowani instrumentaliści - Aaron Scott, Billy Hart i Victor Lewis. Oni jako pierwsi weszli na scenę tuz po zapowiedzi i zaczęli występ intrygującą improwizacją. Po kilkunastu minutach dołączył do nich Billy Harper, Piotr Wojtasik (trąbka), Francesca Tanksley (fortepian), Clarence Seay (kontrabas) i Bartosz Światek (kontrabas). W takim składzie został wykonany utwór „Quest”, a następnie „Africa Revisited” i „Thy Will Be Done”. Kompozycje przedstawione w tak poszerzonym instrumentarium nie były łatwe w odbiorze. Dzięki trzem perkusistom emisja dźwięku była bardzo wzmocniona. Szczególnie przyczynił się do tego Billy Hart, dysponujący wręcz atomowym uderzeniem. Trzeba jednak przyznać, że brzmienie było selektywne i czytelne.

Pewnym wytchnieniem od tego „zmasowanego ataku” okazał się spokojniejszy utwór „Past And Slow Motion”. Kolejne zaś kompozycje to „Somalia” oraz najbardziej chyba znana „Light Within”. Billy Harper tradycyjnie żartował i wymieniał różne uwagi z innymi osobami na scenie. Piotr Wojtasik czuł się na scenie tak dobrze, że  w jednym z utworów praktycznie zaczął tańczyć... W sumie występ potrwał około dwóch godzin i niewątpliwie jazzowym melomanom przyniósł wiele wrażeń o unikatowym można rzec, charakterze.

Warto dodać, że dzień wcześniej wymienieni wyżej muzycy  w Studiu S1 Radia Szczecin poprowadzili warsztaty pod hasłem "Rytm" (zamieszczone zdjęcia pochodzą z tego spotkania).