Jedną z ciekawszych atrakcji Szczecina są niewątpliwie Podziemne Trasy Turystyczne. Tajemnicze miejsce pod Dworcem Kolejowym to nie tylko schron dostępny dla zwiedzających, ale również nietuzinkowe muzeum, które odtwarza historię Drugiej Wojny Światowej i okresu Zimnej Wojny.
Idea funkcjonowania muzeum wybiega jednak dalej co w konsekwencji umożliwia zainteresowanym poznanie również współczesnej historii i zagadnień. Dzięki temu oferta muzeum wzbogaciła się o dodatkową wystawę poświęconą Wielonarodowemu Korpusowi Północno-Wschodniemu w Szczecinie. Ekspozycja przedstawia historię Korpusu, współpracę trzynastu krajów członkowskich oraz misje w Afganistanie.
Otwarcie wystawy odbyło się 16 października rano. Wśród zaproszonych gości byli wielonarodowi przedstawiciele Korpusu w tym Dowódca Korpusu Generał broni Bogusław Samol, jego Duński Zastępca Generał dywizji Agner Rokos oraz dziennikarze. Gospodarz obiektu Pani Dorota Podgórna przywitała przybyłych, podkreślając znaczenie zaangażowania Szczecińskiego Korpusu w uatrakcyjnienie oferty muzeum. Następnie Dowódca Korpusu, w krótkim wystąpieniu, zapoznał zebranych z ideą przygotowania ekspozycji.
Było dla nas bardzo ważne, aby odwiedzający mieli okazję zapoznać się z Korpusem, pokazać naszą integrację w szczecińskim społeczeństwie oraz – bardzo chcę to podkreślić – skupić się na wielonarodowości. Dodatkowo Generał Samol podkreślił znaczenie pracy zespołowej.
My, Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni, jesteśmy nie tylko przykładem skutecznej militarnej współpracy, ale również dobrym przykładem wyjątkowej i zjednoczonej Europy. W dzisiejszych czasach nie ma miejsca na narodowe rozwiązania, nie możemy tracić czasu na małą, narodową mentalność.
Odwołując się do historii Europy i jej burzliwych doświadczeń, Dowódca podkreślił że wystawa ta, prezentowana w historycznym schronie naznaczonym trudną przeszłością, jest pozytywnym znakiem naszych czasów.
Naszą jedyną drogą jest żyć, pracować i czasami walczyć na rzecz rozwoju demokracji, stabilnej, spokojnej i zjednoczonej Europy. Mamy szczęście, że możemy żyć w spokojnym otoczeniu, jest naszym obowiązkiem, aby utrzymać nasze kraje demokratycznymi dla przyszłości naszych dzieci.
Po przemówieniu symboliczne przecięcie wstęgi oficjalnie otworzyło wystawę, która jest teraz na stałe dostępna dla zwiedzających.
Autor tekstu: Agnieszka Szelega POL CIV
Komentarze
0