Pod koniec 2009 roku Szczecin po długich bojach, ogłosił przetarg na budowę hali widowiskowo-sportowej. Czyżby pojawiła się w końcu szansa na rozpoczęcie jednej z kilku inwestycji szczecińskich, która na dodatek zyskała miano „strategicznej”?
Ostateczny termin składania ofert i wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu minął 8 stycznia 2010 roku. W najbliższym czasie wszystkie zgłoszenia zostaną ocenione pod względem spełniania wymagań postawionych przez miasto. Najważniejszym kryterium jakie musi spełniać wykonawca to zdolność techniczna do wykonania tego jakże skomplikowanego zadania. Warunki przetargu ściśle określają umiejętności oraz doświadczenie, które musi na swoim koncie posiadać firma ubiegająca się o zamówienie. W postępowaniu będzie oceniana również sytuacja finansowa i ekonomiczna firmy. Potencjalny zwycięzca powinien dysponować środkami finansowymi, bądź zdolnością kredytową w wysokości nie mniejszej niż 25 mln zł. Spośród firm spełniających warunki przetargu zostanie wyłonione 5 najkorzystniejszych ofert, a ich wnioskodawcy następnie przedstawią swoje oferty cenowe wybudowania obiektu.
Określony warunkami przetargu czas budowy to 36 miesięcy od chwili otrzymania przez zwycięzcę zamówienia.
Budowa hali widowiskowo-sportowej ma szansę znaleźć swoje miejsce w programie rozwoju inwestycji dla sportu do roku 2012, a co za tym idzie uzyskać szansę na dofinansowanie jej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Jednak aby mogła być ona zakwalifikowana do projektu, miasto Szczecin musi spełnić pewne warunki. Jednym z nich jest ujęcie budowy jako priorytetu w programie inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu na rok 2010. W tym punkcie planowania inwestycji miejskich, aby realizacja hali była priorytetem na 2010 rok, muszą zostać spełnione kolejne wymogi - zakończenie przygotowań do realizacji tejże inwestycji do końca I kwartału 2010 roku, uzyskanie pozwolenia na budowę oraz przedstawienie planu kosztów budowy. Na chwilę obecną wszystko podąża w dobrym kierunku.
Szczecińska hala widowiskowo-sportowa będzie obiektem przeznaczonym do organizacji imprez masowych w skali ogólnopolskiej i europejskiej. Teren jaki objęty jest projektem to około 102 tys. metrów kw. Budynek będzie się składał z czterech części:
Część A – będzie budynkiem głównym hali o powierzchni 18 951 metrów kw. z trybunami dla widzów,
Część B – to budynek biurowo-usługowy o powierzchni 2328 metrów kw. wraz z częścią restauracyjną,
Część C – to budynek sportowo-rekreacyjny o powierzchni 4080 metrów kw.,
Część D – budynek stacji transformatorowej o powierzchni 142 metrów kw.
Główna część pomieści wielofunkcyjne boisko oraz zaplecze socjalno-sanitarne dla sportowców. W zależności od organizowanej imprezy w hali znajdzie miejsce ok. 7300 osób. Drugi budynek, będący obiektem biurowo-usługowym będzie zawierał kasy, zaplecze socjalno-biurowe, sale konferencyjne i restaurację. Sala treningowa, siłownia, sala fitness, sale konferencyjne i zaplecze dla mediów znajdą swoje miejsce w budynku trzecim. Na terenie całego kompleksu nie zabraknie także terenów zielonych oraz dodatkowych obiektów sportowych, takich jak: trzy boiska sportowe przeznaczone do gry w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę oraz tenisa; stanowiska do gry w tenisa stołowego, skatepark, mini-amfiteatr, tereny zielone z fontanną oraz ścieżki rowerowe wraz z alejkami spacerowymi.
Hala widowiskowo-sportowa będzie obiektem, który pozwoli Szczecinowi zabłysnąć na arenie nie tylko ogólnopolskiej, ale i europejskiej. Miasto będzie mogło po wielu latach gościć u siebie drużyny o światowym poziomie, a kibice na żywo będą mieli szansę ujrzenia największych gwiazd siatkówki czy też piłki ręcznej. Kompleks hali będzie także miejscem, gdzie mieszkańcy miasta będą mogli aktywnie spędzać wolny czas o każdej porze roku.
Pozostaje zatem czekać na finał przetargu. Kto zostanie jego zwycięzcą?
Komentarze
2