Wody Polskie po raz drugi poszukują wykonawcy zainteresowanego przebudową przedwojennego budynku przy ul. Kolumba 79/80. Najniższy obiekt w kompleksie „szczecińskiej Wenecji” miałby zostać zaadaptowany do funkcji biurowych.
Pierwszy przetarg na wykonawcę odbył się w styczniu tego roku. Postępowanie trzeba było unieważnić, bo nie zgłosiła się żadna firma. Teraz Wody Polskie podejmują drugą próbą.
– Jeśli chodzi o skalę inwestycji, jej zakres i format, to tutaj nic się nie zmieniło. Z niczego nie zrezygnowaliśmy, liczymy, że projekt, który nakreśliliśmy zostanie zrealizowany od początku do końca. Nieco zmieniła się jedynie formuła. Przetarg nadal jest oczywiście otwarty dla wszystkich, ale dodatkowo inżynier kontraktu wytypował kilkanaście firm budowlanych z całej Polski, do których zostało wysłano pismo informujące o przetargu. Zależy nam na tym, żeby wzięli w nim udział lub podzielili się swoimi sugestiami na jego temat – mówi Michał Kaczmarek, rzecznik prasowy Wód Polskich.
Przedmiotem przetargu jest opracowanie pełnej dokumentacji projektowej wraz z pozwoleniem na budowę i na jej podstawie wykonanie robót budowlanych („zaprojektuj i wybuduj”). Zainteresowane firmy mogą zgłaszać się do 15 kwietnia.
Rozwiąże problemy lokalowe
W przebudowanym budynku mają znaleźć się przede wszystkim pomieszczenia biurowe dla pracowników Wód Polskich. Przewidziano również m.in. miejsce na centrum edukacji czy salę konferencyjną.
– Obecnie pracownicy Wód Polskich rozproszeni są kilku miejscach, w budynkach przy Tamie Pomorzańskiej, Firlika i w Podjuchach. Wybudowanie nowej siedziby w miejscu, gdzie nieopodal powstaną dalbowiska dla lodołamaczy, byłoby dla nas bardzo korzystne z punktu widzenia logistycznego – tłumaczy Michał Kaczmarek.
Ponad 130 lat historii
Wcześniej w tym miejscu planowano samodzielną siedzibę Urzędu Żeglugi Śródlądowej, który obecnie mieści się w Urzędzie Morskim. Projekt zakończył się jednak niepowodzeniem. Wszystkie trzy przetargi na wykonawcę zostały unieważnione ze względu na zbyt wysokie oferty.
Budynek przy ul. Kolumba 79/80 to najniższy obiekt w kompleksie wytwórni alkoholu i drożdży C. Lefevre’a. Jego historię, na potrzeby dokumentacji przetargowej, szczegółowo opisała dr Małgorzata Gwiazdowska (dawna miejska konserwator zabytków w Szczecinie). Budynek mieszkalny stanął na tej nadodrzańskiej działce w 1890 r. Na początku XX wieku włączono go w obręb sąsiednich nieruchomości należących do Carla Lefevre’a. W 1911 r. został rozbudowany, dobudowano nową część przy sąsiednim budynku fabrycznym (Kolumba 81), w miejscu zasypanego kanału oddzielającego wcześniej obie nieruchomości.
Miasto zamieniło się ze Skarbem Państwa
Po wojnie mieściły się tutaj m.in. mieszkania komunalne. Niszczejący, nieremontowany obiekt przeznaczony był już do rozbiórki. Ostatecznie jednak miasto przekazało tę działkę Skarbowi Państwa za złotówkę, w zamian przejmując na tych samych zasadach nieruchomość w porcie, przy ul. Władysława IV. Od 2017 r. trwają próby zaadaptowania budynku do potrzeb jednej z państwowych instytucji.
Komentarze
0