Gdzie i kiedy?
INKU Inkubator Sektorów Kreatywnych
Al. Wojska Polskiego 90
Od: czwartek, 18 czerwca 2020, 11:00
Do: niedziela, 21 czerwca 2020, 16:30
Za ile?
darmowe
Już w najbliższy czwartek (18.06.2020) staruje kolejna odsłona Szczecin Film Festival’20. Letnia część festiwalu to SEFF MINI i szeroki wachlarz działań dla młodych i najmłodszych kinomaniaków. Będzie to ogółem 10 twórczych wydarzeń inspirowanych sztuką filmową, a wśród nich warsztaty filmowe, bajkoterapia, filmowe lekcje historii oraz filmoterapia. Część warsztatów odbędzie się online, natomiast reszta będzie odbywać się stacjonarnie. Zachowujemy oczywiście reżim sanitarny.

 

SEFF MINI – integralna część Szczecin Film Festiwalu jest z nami od czterech lat i pięknie się rozwija. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 18-21 czerwca. Udział we wszystkich działaniach jest bezpłatny.

Szczecin Film Festival (SEFF) to cykliczny, międzynarodowy projekt organizowany przez Stowarzyszenie OFFicyna, już od 15 lat. To jedyny profesjonalny festiwal filmowy w Szczecinie, eksplorujący motto „przekraczania granic”, oraz redefiniujący film dokumentalny. Stąd rozbudowany coroczny program festiwalu z Europejskim Konkursem Filmów Dokumentalnych na czele, gdzie podejmowane są wątki „granic kina” w kontekście formy, gatunku i podejścia do tematu.

SEFF to też konkurs innowacyjnych trendów filmowych - TELEFON ART czy prezentacja regionalnych twórców w konkursie Zachodniopomorskie Shorty. SEFF to też ważne forum promocji polskiej sceny filmowej na arenie międzynarodowej.

Zapisy na warsztaty odbywają się poprzez wysłanie zgłoszenia na adres: biuro@officyna.art.pl, https://www.facebook.com/OFFicyna98/ oraz na nr tel: 500 028 971.

Liczba miejsc jest ograniczona.

 

18.06.2020 (czwartek)

Godz. 11:00

Bajkoterapia

  • "Szermierz", reż. Simon LerengWilmont, Holandia, 2014, 28'

Bajkoterapia to spotkanie - poprzez medium cudownych animacji i krótkich fabularnych metraży - z naszym wewnętrznym dzieckiem, a zatem to zajęcia nie tylko dla najmłodszych. Tym razem w świat idealnych rozwiązań przeniesiemy się z gronem nastolatków i młodych dorosłych. Wspólnie śledzić będziemy losy Rubena, dziesięcioletniego utalentowanego szermierza reprezentującego Danię na międzynarodowych zawodach. Jak okiełznywać nasze emocje? Jak radzić sobie z niecodziennym wyzwaniem? Jak w pełni przezywać nasze sukcesy? Jak nie upadać w obliczu porażki? Na wszystkie te pytania – i nie tylko – będziemy szukać odpowiedzi na zajęciach towarzyszących projekcji filmu Szermierz. Razem z Rubenem zapraszamy na mistrzowski pojedynek.

Zajęcia zamknięte dla uczniów Krajowego Towarzystwa Autyzmu, oddział w Szczecinie

Wydarzenie online

19.06.2020 (piątek)

Godz. 11:00

Filmowe Lekcje Historii

  • „Nie tylko o modzie”, reż. Maria Kwiatkowska, Polska, 1965, 16'33''

Podczas Filmowych Lekcji Historii nie będziemy zajmować się historią znaną nam wszystkim z podręczników, przyjrzymy się natomiast powojennej codzienności ubiegłego wieku. W „Nie tylko o modzie” Maria Kwiatkowska z przymrużeniem oka opowie nam o tym, jak po wojnie zmieniała się Warszawa, ludzie, moda i obyczaje oraz o rosnącej fascynacji światem Europy Zachodniej.

  • „Gdzie diabeł mówi dobranoc”, reż. Władysław Ślesicki, Kazimierz Karabasz, Polska, 1956, 10'48''

„Gdzie diabeł mówi dobranoc” to debiut Kazimierza Karabasza i Macieja Ślesickiego. Film opowiada o niekończącej się budowie widmowego Dzielnicowego Domu Kultury na Targówku, odsłaniając nędzę zaniedbanych stołecznych dzielnic. Jest jedną z ważniejszych pozycji „czarnej serii” polskiego dokumentu. Symbolem zawiedzionych nadziei. Surowość zdjęć, skromne obserwacje miejsc,ludzii zdarzeń, ostra, naturalistyczna warstwa dźwiękowa współgrają z oszczędnym i gorzkim komentarzem.Ówcześni recenzenci są zaskoczeni wymową tego filmu – bez urzędowego optymizmu, drętwej mowy i sloganowegofinału. Zamiast tego pada oskarżające pytanie: „Kto winien jest, że na Targówku diabeł mówi dobranoc?”.

Zajęcia zamknięte dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie

Wydarzenie online

20.06.2020 (sobota)

Godz. 10:00

WarsztatyFilmowe 7+

  • “The Electric Hotel”, reż. Segundo de Chomón, Francja/Hiszpania, 1908, 8’ 

  • “Neighbours”, reż. Norman McLaren, Kanada, 1952, 8’

  • “Nawiedzony Dom”, opieka artystyczna P. Ratajczak, K. Kuźnicki, film powarsztatowy SEFF MINI’18

Podczas tegorocznych warsztatów filmowych dla dzieci korzystać będziemy z przestrzeni ogrodu Inkubatora Kultury i materiałów naturalnych. Przed nami porcja wyśmienitej zabawy – proponujemy animację na początek lata w technice ożywiania – pikselacji (zwanej też fotoanimacją). Pikselacja wykorzystuje wcześniej sfotografowanych ludzilub zwierzęta w różnych fazach ruchu. Coś wyjdzie z trawy, ożyje duży stwór, ludzie zamienią się w lalki, ale to nie wszystkie atrakcje, które czekać będą na Was w otwartej przestrzeni. Przyjdźcie i przekonajcie się sami!

Zajęcia otwarte w Szczecińskim Inkubatorze Kultury

Wydarzenie w realu

20.06.2020 (sobota)

Godz. 11:00

Filmowe Lekcje Historii

  • „Kantor / Cricoteka” 1/6, reż. Agata Knobloch, Katarzyna Kuszyńska, Polska, 11’43

Pierwszy odcinek serialu dokumentalnego o Tadeuszu Kantorze wprowadzi nas w świat ważnych dla reżysera miejsc – Teatru Cricot 2, jego pracowni oraz otwartej w 2014 roku na Bulwarze Wiślanym Cricoteki.

  • „Kantor / Portret” 2/6, reż. Agata Knobloch, Katarzyna Kuszyńska, Polska, 15'11"

Od demiurga przez tyrana i terrorystę sceny po wrażliwca pochylającego się nad losem ludzi nieszczęśliwych – „Kantor / Portret” to Tadeusz Kantor ukazany oczami aktorów teatru Cricot 2, córki Doroty Krakowskiej, przyjaciółki Janiny Kraupe i krytyka teatralnego Macieja Nowaka.

Zajęcia zamknięte dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie

Wydarzenie online

20.06.2020 (sobota)

Godz. 12:00

Warsztaty Filmowe 10+

  • “The Electric Hotel”, reż. Segundo de Chomón, Francja/Hiszpania, 1908, 8’ 

  • “Neighbours”, reż. Norman McLaren, Kanada, 1952, 8’

  • “Nawiedzony Dom”, reż. P. Ratajczak, K. Kuźnicki, film powarsztatowy SEFF MINI’18

Zajęcia otwarte w Szczecińskim Inkubatorze Kultury

W czasie zabawy techniką pikselacji pokażemy klasykę filmową w nowej odsłonie. Pierwszy z prezentowanych filmów to historia pary podróżnych, która przybywa do niecodziennego hotelu, w którym wszystko napędza nowoodkryta elektryczność. Bagaże same zanoszą się do odpowiednich pokojów, buty automatyczniepastują się. Również goście automatycznie czeszą się i golą. Wszystko wymyka się jednak spod kontroli…

Druga historia to surrealistyczna opowieść o dwóch niecodziennych sąsiadach, których dobre relacje ulegają pogorszeniu wraz z pojawieniem się kwiatu w równej odległości od ich domów. Jak skończą się obie historie? Będziecie mogli się przekonać bawiąc się wspólnie z nami podczas tegorocznych warsztatów.

Wydarzenie w realu

20.06.2020 (sobota)

Godz. 14:00

Warsztaty Filmowe 8+

  • Teledysk Baltic Neopolis Orchestra, VASKO VASSILEV AND BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA PLAY "SMOKEGETSINYOUR EYES" – LOCKDOWN VERSION

  • Teledyski Chevy “Homini”, „Zielone”, „Contra”, „Niedopowiedzenia”, „Nienawidzę”

Podczas online’owych warsztatów nie będziemy Was zanudzać. Nie będzie gadających głów ani banalnego prezentowania technik animacji. Przeciwnie, zaangażujemy uczestników biorących udział online do wspólnej zabawy w realizację klipu muzycznego. Będzie wesoło i interaktywnie, czasem śmiesznie. Będzie dużo muzyki, będzie zabawa kadrem, będzie poruszanie się w przestrzeni. Mimo pracy online spróbujemy wspólnie nagrać teledysk. Będzie się działo!

Zajęcia otwarte

Wydarzenie online

21.06.2020 (niedziela)

Godz. 12:00

Bajkoterapia 6+

  • "Wielka Podróż Cyrkielki", reż. JannikHastrup, Dania, 2018, 62'

Zajęcia otwarte

Wydarzenie online

Bajkoterapia relaksuje, uczy – nie moralizując, pozwala nazwać emocje i okiełznać nasze wewnętrzne strachy. Bajkowa metafora sytuacji, w której znajduje się dziecko, zapobiega dziecięcym problemom, pomaga rozwiązać je metodami podobnymi do tych dostępnych w świecie naszych milusińskich. Pozytywne zakończenie, które posiada zawsze bajka terapeutyczna, uzmysławia dziecku, że możliwe jest wyjście z każdej trudnej sytuacji, jeśli tylko podchodzi się do niej z dystansem i korzysta z pomocy tych, którym na nas zależy.

21.06.2020 (niedziela)

Godz. 14:30

Bajkoterapia 6+

  • "Dziewczynka w króliczej masce" reż. Natalie van den Dungen, Australia, 2015, 6'
  • "Nie jestem myszką", reż. EvgeniaGolubeva, Wielka Brytania, 2015, 2'
Zajęcia otwarte w Szczecińskim Inkubatorze Kultury

Wydarzenie w realu

Dla młodszych milusińskich mamy tym razem dwie bajkowe opowieści o dzieciach-zwierzątkach. Obie historie mierzą się z przeciwstawnymi uczuciami – z jednej strony nieśmiałością – tu obejrzymy wspólnie, jak wygląda pierwszy dzień Annabelle w nowej szkole, czy nowi koledzy ją polubią, czy łatwo będzie znaleźć prawdziwych przyjaciół?Z drugiej strony z asertywnością – tu zaprosimy dzieci do przyjrzenia się wspólnie przygodom Lucy, która nie zgadza się na nazywanie jej pieszczotliwie myszką zamiast jej właściwego imienia. Jak nauczyć się mówić „nie” w taki sposób, by nie ranić innych? Odpowiedzi znajdziemy podczas wspólnej zabawy, która towarzyszyć będzie projekcji wspomnianych filmów.

21.06.2020 (niedziela)

Godz. 16:30

Bajkoterapia10+

  • "Chłopiec w bańce", reż. Kealan O’Rourke, Irlandia, 2011, 8'

Zajęcia otwarte w Szczecińskim Inkubatorze Kultury

Wydarzenie w realu

Bajkowy świat będzie dla nas tym razem zaproszeniem do przyjrzenia się najważniejszemu ludzkiemu uczuciu, jakim jest miłość. Główny bohater Rupert po raz pierwszy w życiu zakochuje się i także po raz pierwszy przeżywa miłosne rozczarowanie. Jak poradzi sobie z własną nieśmiałością? Co może mu w tym pomóc? W jaki sposób skutecznie uchronić się przed złamanym sercem? Na te niełatwe pytania szukać będziemy odpowiedzi z młodszymi nastolatkami.