Szczecin to Starka, paszteciki, paprykarz i oczywiście historyczne Junaki. Tematem ostatnich zajął się Aleksy Pawlak, który legendarne motocykle opisał w swej książce „Junak i Edward Kurowski oraz wspomnienia Zdzisława Szczerbińskiego”.

 

Ponad 300 stron książki zawiera opowieść o historii produkcji i epizodach z życia motocykla.

Dla jednych będzie odkrywaniem Junaka po raz pierwszy, dla innych, po raz kolejny. Dla znawców tematu może będzie jedynie sposobem spędzenia jednego lub dwóch wieczorów, dla innych poznaniem, a nawet odkryciem Junaka. Miłośnicy postawią kilka zarzutów. Odkrywcy poczują żal za straconą szansą. Ci drudzy, gdy spotkają Junaka może pomyślą: Teraz na Junaka patrzę inaczej. Zawodu doznają ci, którzy zechcą w niej znaleźć porady techniczne, czy serwisowe, bo darmo w niej szukać choćby parametrów technicznych. Dlaczego? Bo w książce jest walka o sukces. - opowiada o publikacji Aleksy Pawlak.

Autor zbierając informacje do książki rozmawiał z z dawnymi mistrzami Junaka, zdobywając wiele niezwykłych historii. Ale książka ta to także próba odpowiedzi na najtrudniejsze pytanie: Dlaczego Junak przegrał rywalizację z rynkiem? Dlaczego podjęto decyzję o zakończeniu produkcji Junaka?

Premiera książki Aleksego Pawlaka odbyła się 4 kwietnia w księgarni Zamkowej. Książka ma 348 stron, a jej cena wynosi ok. 60 zł. Publikacja dostępna jest w księgarni Zamkowej, a także w sieci EMPiK.

Wydaje się, że już czas, by Junak ponownie stał się motocyklem powszechnie rozpoznawalnym i by budził dumę każdego, który go spotyka. Czas, by Junak budził dumę każdego Polaka. - dodaje autor książki.