Trudno sobie dziś wyobrazić życie bez maszyn i nowych technologii, które w znacznym stopniu ułatwiają nam funkcjonowanie we współczesnym świecie. Zalety wynikające z automatyzacji i robotyzacji widoczne są zwłaszcza w przemyśle, komunikacji, medycynie oraz energetyce.
Kierunek automatyka i robotyka został uruchomiony na Politechnice Szczecińskiej w 1994 r. Obecnie można go studiować na Wydziale Elektrycznym przy ul. Sikorskiego 7 na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Dzięki studiom na tym kierunku oprócz zdobycia dyplomu inżyniera można również uzyskać świadectwa i certyfikaty kwalifikacji zawodowych wydane przez czołowe firmy branżowe oraz stowarzyszenia inżynierskie.
Studia ciężkie, ale do przejścia
Studia na tym kierunku jak każde inne studia na uczelni technicznej nie należą do łatwych - uczyć się trzeba, ale wszystko można przejść. Największe problemy zazwyczaj sprawiają pierwsze lata. Dominują tam przedmioty ogólne takie jak matematyka czy fizyka. Na nich najwięcej osób odpada. Dużo problemów sprawiają także przedmioty "mechaniczne", takie jak rysunek techniczny czy systemy CNC. Najważniejsze żeby się przyzwyczaić do toku studiów czyli dużo pracy samodzielnej i masa projektów - mówi Tomek, tegoroczny absolwent automatyki i robotyki.
Możliwości zawodowe
Jeśli chodzi o możliwości zawodowe po studiach na kierunku automatyki i robotyki to mimo wielu opinii są one dość duże. „Automatyka jest obszerną dziedziną spokrewnioną z takimi kierunkami jak informatyka, elektronika, mechanika i telekomunikacja. Większość znajomych po studiach znajduje zatrudnienie właśnie jako informatyk. Pracy można szukać nie tylko w automatyce ale też na przykładjako inżynier oprogramowania, programista baz danych, programista systemów CNC czy elektronik”
– dodaje Tomek. Jednak jak twierdzą absolwenci, zdobycie pracy nie zależy od zdobycia samego dyplomu lecz od umiejętności praktycznych, a te można zdobyć przede wszystkim przez odbycie praktyk lub staży zawodowych.
Ostatnia szansa
Jeżeli interesujesz się nowoczesną technologią i chciałbyś pogłębić swoją wiedzę studiując ten kierunek to nic straconego! Rekrutacja na automatykę i robotykę kończy się 29 września 2009. Warto również dodać, że studia stacjonarne I stopnia na tym kierunku po raz kolejny zostały uznane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego za kluczowy dla naszego kraju, przez co umożliwiają uzyskanie nieopodatkowanego stypendium w wysokości 1000 złotych miesięcznie przez cały okres studiów niezależnie od innych form pomocy materialnej.
Komentarze
0