Zaliczany jest do „kaskaderów” polskiej literatury. Dla wielu to postać kultowa, do czego przyczynił się również film fabularny Lecha Majewskiego „Wojaczek” z 1999 roku. Jego bohater zmarł tragicznie w wieku 26 lat, pozostawiając twórczość do dziś omawianą i analizowaną. Spotkanie z wybitnymi znawcami dokonań Rafała Wojaczka zaplanowano w Willi Lentza już w najbliższą sobotę, 15 kwietnia.

Książka i wystawa o legendzie

Rafał Wojaczek to jedna z legend artystycznego środowiska Wrocławia lat 60. i początku 70. ubiegłego wieku. Taki status to efekt jego buntowniczej biografii, bardzo niepokornego stylu życia, ale przede wszystkim twórczości. Pretekstem do rozmowy o tym twórcy – w ramach cyklu „Ikony Kultury” – stały się książka albumowa „Rafał Wojaczek. Byłem, jestem” (wydana przez Instytut Mikołowski dwa lata temu) oraz wystawa w Willi Lentza, na której prezentowane są m.in. rękopisy i dedykacje pisarza, korespondencja, tomy poetyckie z autografami oraz wykonane przez Wojaczka fotografie.

Bardzo wartościowe wydawnictwo

Wspomniana publikacja związana była z uczczeniem 50. rocznicy śmierci poety, przypadającej 11 maja 2021 roku. Dla znawców jego dokonań, ale też miłośników poezji jest to pozycja bardzo wartościowa. Książka zwiera wybór faksymiliów związanych z twórczością i życiem Rafała Wojaczka – pochodzących z archiwum Instytutu Mikołowskiego, gromadzonego nieprzerwanie od początku powstania instytucji, którego siedzibą przez 20 lat (1999 – 2019) było rodzinne mieszkanie poety.

Nieznane pamiątki

W publikacji znajdziemy wybrane reprodukcje pamiątek po autorze (dotąd prawie nieznanych) w ujęciu biograficzno–literackim. Pochodzą one z dwóch kolekcji. Pierwsza to zbiory Stanisława Chacińskiego, obejmujące 50 obiektów, m.in.: listy Wojaczka adresowane do niego, autografy wierszy (w tym dwa do tej pory nieznane i niepublikowane), pocztówki, warianty spisów treści debiutanckiego tomu „Sezon”.

Autograf niepublikowanego wiersza

Druga kolekcja to dar Sylvio Godona – niemieckiego badacza twórczości Wojaczka oraz publicysty – w posiadanie której wszedł dzięki ofiarowaniu jej przez brata poety, Andrzeja Wojaczka. Obejmuje ona 32 rękopisy wierszy Wojaczka, pochodzących z okresu pracy nad tomami wierszy „Nie skończona krucjata” oraz „Inna bajka”. Zawiera także trzy oryginalne zdjęcia poety – w tym jedno nieznane, pochodzące z cyklu autoportretów w białej koszuli. Wśród rękopisów znajduje się również autograf wiersza do tej pory niepublikowanego, pt. „Metamorfoza”.

Znakomici uczestnicy spotkania

W książce znalazły się artykuły badaczy biografii poety m.in. Bogusława Kierca, Romualda Cudaka, Joanny Dembińskiej-Pawelec i Krzysztofa Siwczyka. Kolażowa forma publikacji (reprodukcje autorskich zapisów wierszy sąsiadują z oryginalnymi fotografiami autorstwa poety) wzmacnia odbiór ukazanej fragmentarycznie twórczości Rafała Wojaczka.

Uczestnikami dyskusji w Willi Lentza będą trzej autorzy tekstów opublikowanych we wspomnianej książce artykułów. To Dariusz Pawelec – prof. dr hab., literaturoznawca na Wydziale Humanistycznym w Uniwersytecie Śląskim, dyrektor Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach.

Drugim gościem będzie Konrad Wojtyła – poeta, krytyk literacki, publicysta, dr nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo. Współredaktor książki Rafała Wojaczka „Nie te czasy. Utwory nieznane” (2016) oraz autor monografii „Anty-antyChryst? Wojaczek religijny” (2021). Na spotkaniu będzie też obecny Maciej Melecki – poeta, scenarzysta filmowy, dyrektor Instytutu Mikołowskiego im. Rafała Wojaczka. Autor takich tomów wierszy jak: „Te sprawy” (1995), „Niebezpiecznie blisko” (1996), „Zawsze wszędzie indziej - wybór wierszy” (2008), Laureat Literackiej Nagrody Trzech Kolumn (2010).

Wydarzenie poprowadzi Paulina Zaremba (NIUS RADIO). Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Kurier Szczeciński.

Bilety na spotkanie, które odbędzie się w sobotę, 15 kwietnia, o godz. 17:00, dostępne są na stronie https://bilety.willa-lentza.pl/ lub bezpośrednio przed wydarzeniem.