Sobotni koncert zapowiada się niezwykle interesująco. Kompozytor, którego utwory lubią wykonywać wszyscy muzycy. Prekursor tanga, które do dziś podbija serca ludzi na całym świecie. „Fenomen na skalę światową”.
Już jutro, 23 stycznia, Baltic Neopolis Orchestra zaprasza na pierwszy koncert w 2021 roku. Orkiestra wystąpi w nowej dla siebie przestrzeni Domu Kultury Krzemień.
– W tamtym roku zamknęliśmy rok Beethovena, w tym roku szukaliśmy ciekawych rocznic, bo pomysł celebrowania czegoś w każdym roku dobrze się nam sprawdza. Znalazł się, i to kto – Astor Piazzolla, ku naszej uciesze, bo lubimy go grać. Nie ma osoby, która nie lubiłaby jego muzyki, w życiu takiej nie spotkałam. Są ewentualnie takie, które jej nie znają, ale to też naprawdę rzadkość. To fenomen na skalę światową, że jest kompozytor, którego wszyscy lubią – mówi Emilia Goch Salvador, dyrektor orkiestry.
Odkrywanie argentyńskich obszarów
Astor Piazzolla to wyjątkowy kompozytor, który w sercach muzyków orkiestry ma specjalne miejsce. Tym bardziej, że o jego życiu słyszeli od innego argentyńskiego muzyka, Marcelo Nisinmana, który poznał Piazollę i z którym BNO nawiązało bliski kontakt. Udało się nawet razem nagrać płytę kilka lat temu.
– Mieliśmy historie z pierwszej ręki, który były dla nas bardzo ciekawe. Usłyszeć o Piazolli od kogoś, kto pił z nim herbatę, to wielka sprawa. Marcelo mieszka teraz w Europie, jest bandeonistą i kompozytorem, czyli taka sama mieszanka jak u Piazzolli. Dużo z nim graliśmy, jego muzyka i jego opracowania Piazolli są nam bardzo, bardzo bliskie. Mamy więc już w repertuarze trochę pozycji, ale w tym roku odkrywamy też nowe. Styczniowy koncert odkrywa właśnie obszary argentyńskich muzyków – zapowiada Goch Salvador.
Oprócz muzyki Piazolli usłyszymy również piękny koncert skrzypcowy Claudii Montero. Osvaldo Golijov i utwór „Tenebrae” to kolejny punkt sobotniego koncertu.
– Golijov pisze tak przepiękną muzykę, że cieszę się, że ją odkryłam. Dla nas jest już bardzie ciekawie, więc mam nadzieję, że i publiczności się spodoba. Trochę sentymentalny, ale i energetyczny, bo są elementy tanga. Myślę, że będzie to bardzo, bardzo dobre otwarcie nowego roku – komentuje dyrektor orkiestry.
W Internecie niekoniecznie znaczy gorzej
Mimo pandemii muzycy starają się myśleć pozytywnie, nie zatracić tego, co najważniejsze. Trudno się gra bez słuchaczy na żywo, o tym mówią wszyscy. Ale świadomość tego, że są kamery i ludzie przed ekranami komputerów, dodaje im innej motywacji.
Internet to również nowe, większe zasięgi, tak że nie tylko szczecinianie, ale każdy z dowolnego miejsca może wysłuchać koncertu, co zdecydowanie jest ogromnym plusem.
– Dla mieszkańców Szczecina to też dobra okazja, by poznać od środka Dom Kultury Krzemień, bo oprócz muzyki, będzie można zobaczyć salę.
Jakie są plany na przyszłość?
Rok 2021 dla orkiestry zapowiada się pracowicie. – Rozważając to, mamy alternatywy na wszystko. Będziemy utrzymywać harmonogram, tak jak w zeszłym roku. Gramy cały czas – zapowiada dyrektor BNO.
W planach jest ósma edycja Baltic Neopolis Festival, Kołobrzeg, Świnoujście, Drawno. Drugi festiwal to trzecia odsłona Szczecin Classic połączony z kursami mistrzowskimi, oraz bliźniaczy do niego, trzeci festiwal Guimaraes Classico, który odbędzie się w Portugalii. Powraca również projekt „Na okrągło Orkiestra”, podczas którego orkiestra odwiedza różne filharmonie w Polsce, w tym roku zaplanowany jest m.in. Olsztyn czy Łomża. Nie zabraknie też stałego cyklu Wielcy Koncertmistrzowie.
Przed Baltic Neopolis Orchestrą są również dwie trasy koncertowe, w tym jedna do Japonii, druga do Wietnamu, ale ze względu na panującą sytuację, mogą one zostać przesunięte na następny rok. – Z tymi długimi podróżami lepiej się na razie wstrzymać, z wiadomych przyczyn, ale liczymy, że chociaż troszkę będziemy mogli wrócić na sceny europejskie – przyznaje Emilia Goch Salvador.
Pierwszy koncert w tym roku „Tango Ballet” już w tę sobotę, 23 stycznia, o godzinie 19:00. Wystąpią: Emanuel Salvador – solo skrzypce/koncertmistrz, skrzypce I: Emanuel Salvador, Łukasz Górewicz, Piotr Kosarga, Zuzanna Remiorz, skrzypce II: Nela Zaforemska, Kinga Streszewska, Monika Szemelak, altówki: Emilia Goch Salvador, Alicja Guściora, wiolonczele: Piotr Więcław, Jakub Gajownik, kontrabas: Karol Nasiłowski.
Koncert będzie dostępny na Facebooku BNO: https://www.facebook.com/BalticNeopolisOrchestra oraz Domu Kultury Krzemień: https://www.facebook.com/krzemien.art. Więcej informacji na stronie: https://www.facebook.com/events/274116770712725
Komentarze
1