Zarówno dla turystów, jak i mieszkańców naszego regionu to będzie wielka atrakcja. W Niechorzu, tuż obok latarni morskiej i zaledwie pół kilometra od plaży stanie zrekonstruowana historyczna wieś rybacka, Park Etnograficzny z prawdziwego zdarzenia. Odwiedzający będą mogli dowiedzieć się jak dawniej żyli i pracowali regionalni rybacy, jak szykowali się do połowów, jak wędzili ryby. A to tylko namiastka tego, co szykują Miłośnicy Tradycji Rybołówstwa Bałtyckiego z Niechorza. Skansen ma być gotowy do końca przyszłego roku.

Nawet 80 tys. turystów rocznie

- Na tę inwestycję od lat czeka lokalna społeczność, to niezwykle piękny i śmiały projekt. Przywracacie pamięć o przodkach, o historii rybołówstwa na Pomorzu Zachodnim, ale także tworzycie wspaniały produkt turystyczny, który będzie wielką atrakcją dla mieszkańców naszego regionu i turystów. Sam już nie mogę się doczekać tych wszystkich atrakcji - mówił do członków stowarzyszenia Miłośników Tradycji Rybołówstwa Bałtyckiego w Niechorzu marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Przyszły skansen rybacki ma odwiedzać nawet 80 tys. turystów rocznie. „To odważne szacunki. Jednak biorąc pod uwagę, że na nadmorskim terenie zostaną odtworzone domy typu halowego, czyli takie w jakich żyli rybacy z przełomu XIX i XX wieku, to z pewnością można mówić o niezwykłej atrakcji turystycznej” - czytamy w przesłanej informacji prasowej.

Co znajdziemy w parku?

W Parku Etnograficznym w Niechorzu będzie można zobaczyć, jak przed laty żyli mieszkańcy Pomorza Zachodniego trudniący się rybołówstwem. Zrekonstruowanych zostanie 6 obiektów budowlanych: wiatrak, koźlak, wiaty na łodzie rybackie, piec chlebowy, wędzarnie. Nie zabraknie także gospody serwującej tradycyjne potrawy z lokalnej kuchni.

Na miejscu powstaną domu typu saskiego, halowego z oryginalnym trójnawowym podziałem wnętrz. Co ciekawe, do dziś w Polsce nie zachował się ani jeden tego typu obiekt. Pierwowzorem inwestycji jest m.in. osada rybacka Kempa, która zniknęła z zachodniopomorskiego krajobrazu w latach 40. XX wieku.

To jak ma wyglądać park etnograficzny można zobaczyć na stronie stowarzyszenia: http://www.tradycjerybackie.pl/.

foto: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Już w przyszłym roku

Całkowita wartość projektu pod nazwą „Wzmocnienie potencjału rekreacyjnego i turystycznego Pomorza Zachodniego poprzez budowę parku etnograficznego w Niechorzu - Etap I sposobem na rozwój lokalnego rynku pracy opartego o endogeniczny potencjał gminy Rewal” to blisko 3,8 mln zł, z czego dofinansowanie środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego wyniesie niespełna 2,5 mln zł.

Według zapowiedzi beneficjenta, Stowarzyszenia Miłośników Tradycji Rybołówstwa Bałtyckiego w Niechorzu, projekt zostanie zrealizowany do końca 2020 r.