Festiwale, premiery, koncerty. Nie wszystkie zostały już zaanonsowane przez organizatorów, ale o wielu już wiemy. Dlatego przygotowaliśmy dla Was subiektywny przewodnik po najbliższych kulturalnych wydarzeniach. Tych, które według nas są szczególnie godne uwagi.
TEATRALNIE. PREMIERY I URODZINY
Na szczecińskich scenach pierwszą premierę w tym roku przygotował Teatr Polski. Spektakl „Pensjonat pana Bielańskiego” Carla Laufsa i Wilhelma Jacoby`ego, zostanie pokazany już 6 stycznia. Reżyseruje go Marek Gierszał, a teksty piosenek napisał Artur Andrus, więc na pewno będzie dużo humoru.

W lutym w Malarni, czyli na małej scenie Teatru Współczesnego, po raz pierwszy zobaczymy dramat „Łzawe zjawy roku pamiętnego” Bogusława Kierca, nagrodzony w konkursie „Strefy Kontaktu 2016”. Spektakl odnosi się do mentalności ukształtowanej w czasach PRL-u, która prowokuje wewnętrzne zagubienie, blokując niezależność i poczucie odpowiedzialności jednostki. Z kolei w Teatrze Polskim zorganizowane zostaną XXI Urodziny Czarnego Kota Rudego, podczas których 22 lutego odbędzie się wspólny recital Piotra Bukartyka i Artura Andrusa, a na trzy następne dni przygotowano wieczór urodzinowy pod hasłem „Zróbmy sobie Paryż”.

WYRYPAJEW, KONTRAPUNKT I FRONCZEWSKI
W marcu w Teatrze Współczesnym czeka nas premiera sztuki „Pijani” Iwana Wyrypajewa w reżyserii Norberta Rakowskiego (w obsadzie są absolwenci PWSTiF w Łodzi – Karolina Sawka i Konrad Eleryk), a w kwietniu adaptacja „Ani z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery. Będzie to nowe, współczesne odczytanie tekstu, odbiegające od znanych nam dobrze przedstawień dla młodzieży. Inscenizację wyreżyseruje Marek Pasieczny.

Dokładnie 25 maja (a nie jak do tej pory w kwietniu) rozpocznie się 53. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt. Warto już teraz rezerwować czas do 1 czerwca włącznie, bo na pewno program festiwalu będzie jak zwykle interesujący.

W czerwcu na scenie Malarni Teatru Współczesnego zobaczymy dramat Michała Bajera, odwołujący się do awanturniczej historii Bonnie i Clyde'a. Jego tytuł to „Najlepsza wiosna”, a przedstawienie wyreżyseruje Natalia Korczakowska. Poza tym przygotowywany jest też (na ten sam miesiąc) recital "Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi", stworzony i wykonywany przez Marię Dąbrowską (na scenie Malarni).

Oczywiście szczecinianie będą też mogli zobaczyć wiele spektakli gościnnych. Już 8 stycznia Katarzyna Ucherska i Piotr Fronczewski zaprezentują „Edukację Rity” Willy'ego Russella ze Sceny Spektrum (w Operze na Zamku), a w przedstawieniu „Lunch o północy” (11 lutego o godz. 16:00 i 19:00 w „Pleciudze”) na scenie pojawią się m.in. Piotr Gąsowski i Paweł Królikowski.

WYSTAWY. DWA POCZĄTKI
Wystawa plenerowa „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek” to propozycja Muzeum Narodowego w Szczecinie i Centrum Dialogu Przełomy. Na pl. Solidarności od 12 stycznia zobaczymy ponad 300 archiwalnych zdjęć i filmów oraz posłuchamy nagrań.

Wielkim wydarzeniem będzie na pewno otwarcie ekspozycji "Biedermeier" planowane na 9 lutego. To styl, który narodził się w krajach niemieckich po kongresie wiedeńskim (1815). Trwał do Wiosny Ludów (1848) i wywarł bardzo znaczący wpływ na całą Europę. Na prezentowanej w Muzeum Narodowym wystawie zgromadzonych będzie ponad 400 eksponatów: obrazów, mebli, szkieł, porcelany, tkanin i strojów, biżuterii i bibelotów. Co ważne ekspozycja obejmuje niemiecką, ale też narodowe odmiany kierunku, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki biedermeieru na ziemiach polskich.

Wernisaże przygotowuje też Filharmonia w Szczecinie. Na 4. poziomie zobaczymy m.in. prace fotograficzne Tadeusza Rolke (wernisaż 14 lutego). Bogaty program szykuje Trafostacja Sztuki, która przygotuje  ekspozycje: „Początek” Huberta Czerepoka, pierwszą polską prezentację sztuki wykorzystującą okulary VR, „Samobójczenie” Joanny Rajkowskiej, Sklep polsko – indyjski w Szczecinie (kuratorzy Max Cegielski i Janek Simon) oraz retrospektywę dzieł włoskiego artysty neodadaistycznego Giovanniego Morbina.

ORKIESTROWO I OPEROWO
18 stycznia swoje dziesięciolecie będzie świętowała Baltic Neopolis Orchestra. Muzycy tego zespołu w Trafostacji Sztuki wykonają słynne tematy operowe Schubeta, Masseneta czy Tartiniego.

Szczecińska Opera na Zamku proponuje premierę opery W.A. Mozarta „Così fan tutte” w reżyserii Jacka Papisa (premiera 10 lutego). Bardzo ciekawe wydarzenie planowane jest także na 12 maja. Wtedy pierwszy raz zostanie pokazany spektakl baletowy „Dzieci z dworca ZOO” na podstawie książki Christiane F. z choreografią, którą stworzy Robert Glumbek.

FILMOWO O GÓRACH
Jednym z najciekawszych wydarzeń w pierwszym kwartale 2018 roku będzie także Przegląd Filmów o Górach O! GÓRY. W tym roku potrwa od 1 do 4 lutego, a w jego programie są nie tylko projekcje obrazów o tematyce górskiej z całego świata, ale także spotkania z gośćmi specjalnymi – wybitnymi ludźmi gór, wystawa malarstwa „Moje Góry” Ryszarda Kowalewskiego czy też panel dyskusyjny – „Wypadki w Tatrach – głupota czy brawura?".

AKUSTYCZNIE (CHOĆ NIE ZAWSZE)

Akustyczeń to festiwal, który od dawna ma silną pozycję w kalendarzu lokalnych wydarzeń muzycznych. Także w tym roku przyniesie wiele wartych uwagi występów. Rozpoczną go 9 stycznia w Piwnicy Kany Trupięgi, czyli kwartet wykonujący „po swojemu” wiersze Leśmiana. Dzień później w 13 Muzach pokaże się Tymon Tymański One Man Show, a 12 stycznia w sali koncertowej Nowego Browaru zaśpiewa Paulina Przybysz, z kolei 13 stycznia legenda gitary Anthimos Apostolis zaprasza do Teatru Kana. Tego samego dnia Lipali zagra w sali koncertowej Nowego Browaru, a to tylko niektóre punkty programu. Cały program dostępny w naszym kalendarzu wydarzeń.

Kiedy Akustyczeń się już zakończy, także w tym samym miesiącu (23 stycznia) w Filharmonii swoje przeboje w wersji akustycznej wykona IRA.

ROCKOWO, METALOWO I ALTERNATYWNIE
W muzyce alternatywnej najwięcej do zaoferowania ma Domek Grabarza. W tym miejscu, w cyklu Tego Słucham, już 13 stycznia zagra Hanako, „jeden z najciekawszych składów warszawskiej sceny głośnych gitar” oraz Zwidy i Najn Niet. Dwie grupy niemieckie: Pigeon i Ex-diel pojawią się na tej scenie 26 stycznia. Doświadczymy zatem post-punkowego hałasu, ale połączonego z krautrockiem.

Soft Grid/Sarmacja, to zestaw zaplanowany na 3 lutego - kolejna niemiecka formacja supportowana tym razem przez polski dubowy projekt. 24 lutego przyjedzie do Domku warszawska Złota Jesień, a 2  marca jeszcze jeden gość z Niemiec - Plattenbau, wspomagany przez Milkink. Bardzo mocny będzie na pewno wieczór 20 kwietnia. Ampacity zaproponuje psychodeliczny przegląd utworów z płyty ”The Sum Of All Flaws”.

Dla fanów rocka wiele atrakcji szykuje loft kulturalny K4. Tam 19 stycznia zagrają dwie punkowe legendy - TZN Xenna i Kolaboranci. Później, 3 lutego, wystartuje impreza Imurity Death Fest Vol 4 (3 lutego) i na niej zaprezentują m.in. Lihhamon z Niemiec oraz szczeciński Undertaker. Dziesięć dni później w ramach trasy "Feed the Fire, Fan the Flame" zagra m.in. black metalowy Blaze Of Perdition.

K4. DEZERTER I INNI

Lżejsze brzmienia przygotowano na 8 marca. Wtedy zagra Sorry Boys, ale już dwa dni potem znów będzie ostro za sprawą punkowego klasyka - Dezertera. 17 marca powróci metal. Wtedy zobaczymy na Kolumba 4 zespoły Tester Gier i Dirty Bastards. Blisko, bo w klubie Peron 5 już 14 kwietnia zaśpiewa i zagra Organek.

Nie próżnuje także Słowainin, w którym 12 stycznia zaplanowano tradycyjne Heniutki, podczas których tym razem zagrają Power Supply, Kapitan Stereo i folkowa gwiazda - Dikanda. 20 stycznia w ramach trasy „Talizman” dotrze tam mistrz reagge – Bednarek, 3 lutego to szansa na zobaczenie Happysad, a 9 lutego czegoś mocniejszego - wtedy wystąpi Roman Kostrzewski i jego Kat. 17 lutego sceną zawładnie folk-rockowy Żywiołak, a 23 lutego Strachy na Lachy. Wiosna należeć będzie do fanów metalu w różnych postaciach: 1 marca wystąpi w „Słowianinie” Nocny Kochanek (biletów już nie ma!), 10 marca - Hunter, a 7 kwietnia - Acid Drinkers. 17-go tegoż miesiąca zabawią się fani Farben Lehre, Gutka oraz Analogs podczas Punky Reagge Live.

BLUESOWO I SOULOWO NA POMORZANACH
19 stycznia we Free Blues Clubie znakomita amerykańska wokalistka Shanna Waterstown, nazywana "Blues Woman" wraz ze swoim zespołem zaprezentuje program, w którym zabrzmi też jazz i soul. 10 lutego w tym samym miejscu „bogini soulu” Martha High (znana z trwającej trzy dekady współpracy z Jamesem Brownem) wraz z zespołem The Soul Cookers przypomni dobre funkowe czasy i standardy.

FILHARMONICZNIE, NIE TYLKO KLASYCZNIE

Także Filharmonia w Szczecinie zapowiada bogate w koncerty zimę i wiosnę. Warto zwrócić uwagę na występ niemieckiego pianisty Volkera Bertelmanna, czyli Hauschki (14 stycznia) w ramach cyklu SoundLab. To twórca muzyki filmowej, m.in. do obrazu „Lion. Droga do domu” (za te nagrania otrzymał nominację do Oscara). 29 stycznia w ramach cyklu Espressivo zaprezentuje się duo Oleś Brothers i trębacz Antoni Gralak, czyli będzie to jazzowe misterium. Natomiast 31 stycznia szykuje się niezwykłe wydarzenie klasyczne - wspólnie zagrają bowiem skrzypek Bartłomiej Nizioł i gitarzysta Łukasz Kuropaczewski.

Nie można przegapić koncertu 10 lutego! Tego dnia w Filharmonii pojawi się Luke Vilbert i zaaplikuje nam wyśmienitą mieszankę takich gatunków jak drum’n’bass, acid techno, disco, jazz, hip-hop, a nawet… country. 16 lutego zaśpiewa Aleksandra Kurzak oraz jej mąż, tenor Robert Alagna. To będzie koncert z okazji 65-lecia Filharmonii w Szczecinie.

19 lutego zapewne pojawią się tam fani Kultu, bo na scenie zobaczymy Kazika Staszewskiego, tym razem z towarzyszeniem kwartetu Proforma. 8 marca skrzypek i kompozytor Krzesimir Dębski odwiedzi to miejsce wraz z Zagan Acoustic. 14 kwietnia można się spodziewać wielu niezwykłych wrażeń po występie Hashtag Ensamble - grupy wykonującej polską muzykę współczesną, a 19 maja fanów jazzu rozgrzeje, laureat Grammy, Gregory Porter. Elektroniczny, eksperymentalny wieczór przygotowano zaś 27 maja. Wówczas do Szczecina przyjedzie bardzo ceniona nowojorska artystka - Laurie Anderson.

JAZZOWO I FESTIWALOWO. GINO VANELLI NA GALI

Szczecin Jazz, to kolejny festiwal mocno obecny w miejscowej ofercie kulturalnej. W tym roku rozpocznie go 27 lutego zespół Kwadrofonik i wokalistka Dorota Miśkiewicz, którzy przedstawią piosenki  Lutosławskiego i Tuwima w Filharmonii.

5 marca w Trafostacji Bobby Watson zaprezentuje program „From Kansas With Love”, a 12 marca wystąpi Wallace Rooney Quintet. Mniej jazzowy, ale chyba najbardziej popularny w tym zestawie, Gino Vanelli, zaśpiewa 9 kwietnia podczas wieczoru, który będzie połączony z galą Szczecińskiej Nagrody Artystycznej (w Filharmonii). Wieczór poprowadzi Marek Niedźwiecki.

KLUBOWO I ELEKTRONICZNIE

Na początek lata, dokładnie na 23 czerwca 2018, zapowiadany jest jednodniowy festiwal Wooded City, na którym wystąpią przedstawiciele lokalnej i zagranicznej sceny elektronicznej (na terenie szczecińskiej Łasztowni). Line-up nie jest jeszcze znany, ale na pewno zagrają na nim kuratorzy festiwalu - Catz & Dogz.