Dlaczego właśnie w Szczecinie uruchomiono pierwszą na ziemiach zachodnich i północnych rozgłośnię regionalną Polskiego Radia? Jaką rolę spełniały środki masowego przekazu w kraju rządzonym autorytarnie i podporządkowanym Związkowi Radzieckiemu? Czy dziennikarz w PRL miał swobodę wypowiedzi? Jeśli tak, to na jakim polu? Jaką rolę w funkcjonowaniu radia spełniały partia, cenzura i aparat bezpieczeństwa? Kim byli szczecińscy radiowcy? Jaką postawę przyjmowali podczas politycznych kryzysów?

 

Na te i szereg innych pytań odpowiada książka Pawła Szulca pt. „Zniewolony eter. Polskie Radio Szczecin w latach 1945–1989”. Książka, która dotyka historii powojennej radiofonii, opisuje priorytety polityki propagandowej władz komunistycznych w Polsce, przedstawia życiorysy dziesiątek osób współpracujących ze szczecińską rozgłośnią, wreszcie pokazuje wycinek lokalnej, szczecińskiej historii widzianej oczami dziennikarzy i władz.

W każdym z pięciu rozdziałów omówiona została rola, jaką odegrało Polskie Radio Szczecin w okresach poszczególnych przesileń politycznych. Opisane zostały kulisy powstawania programu radiowego, a także oceny pracy dziennikarzy, dokonywane przez władze polityczne. Omówienie każdego okresu poprzedzone zostało prezentacją technicznych możliwości radia, czyli opisem, za pomocą jakich środków i do ilu odbiorców radio docierało. Zaprezentowana została również kadra szczecińskiej rozgłośni – dziesiątki dziennikarzy, ich życiorysy, przygotowanie zawodowe, a także ich związki z władzą.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie oraz Książnica Pomorska w Szczecinie zapraszają na promocję książki Pawła Szulca pt. „Zniewolony eter. Polskie Radio Szczecin w latach 1945–1989”, która odbędzie się 22 maja 2013 r. o godz. 17.00 w Książnicy Pomorskiej w Sali Pod Piramidą. W promocji udział weźmie również prof. dr hab. Rafał Habielski z Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, autor m.in. książki „Polityczna historia mediów w Polsce w XX wieku”.

Bieżące informacje zawsze na www.facebook.com/IPN.Szczecin