Dodatkowych 400 osób ze Szczecina i regionu może skorzystać z bezpłatnych badań wykrywających tętniaki aorty brzusznej. Badania są wykonywane w szpitalu przy ul. Arkońskiej.

– Program badań przesiewowych w naszym szpitalu cieszył się ogromnym powodzeniem – mówi Natalia Andruczyk, rzecznik prasowy Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie. – W zaledwie kilka tygodni zapisało się do niego ponad 800 osób. W związku z tym Szpital Wojewódzki wystąpił do koordynatora z prośbą o zwiększenie puli o kolejne 400 – informuje rzeczniczka.

Dla kogo te badania?

Zapisy właśnie się rozpoczęły. Z bezpłatnych badań mogą skorzystać osoby, spełniające określone kryteria: trzeba mieć ukończony 65. rok życia i obciążenia, takie jak: nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, choroba wieńcowa, podwyższony poziom cholesterolu czy miażdżyca tętnic. Dana osoba powinna posiadać przynajmniej 2 czynniki ryzyka. Podczas rozmowy telefonicznej ankieterzy zapytają o wyżej wymienione rzeczy.

– Adresatami badania są zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jednak tętniak aorty stanowi dla mężczyzn ogromne zagrożenie, ponieważ występuje sześciokrotnie częściej niż u kobiet – zaznacza Andruczyk.

Kiedy i gdzie? I co dalej?

Przedmiotem badania jest ocena ultrasonograficzna podprzeponowego odcinka aorty i tętnic biodrowych w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia tętniaka.

– Podczas badania lekarz oceni stan aorty brzusznej i tętnic biodrowych. Jeśli wykryje tętniaka lub poszerzenie aorty, pacjent zostanie skierowany do poradni naczyniowej na dalszą obserwację. Duże tętniaki, o średnicy powyżej 50 mm są kwalifikacją do operacji – wyjaśnia Andruczyk.

Badania wykonywane są w gabinetach Punktu Przyjęć Planowych na parterze budynku L przy ul. Arkońskiej 4 w wybrane piątki (od godz. 15.00) i soboty (od godz. 9.00). Przeprowadzają je lekarze Oddziału Chirurgii: dr n. med. Tomasz Lipiński - specjalista chirurgii ogólnej, naczyniowej i transplantologii klinicznej oraz lek. med. Elżbieta Polańska - specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej.

Jak się zapisać?

Na badanie można zapisać się indywidualnie dzwoniąc pod numer rejestracji: 693 333 444, która działa od poniedziałku do piątku od 8.00 do 15.00.

Ogólnopolski program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej na lata 2018-2020 to część Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego na lata 2017-2020. Jest finansowany przez Ministerstwo Zdrowia. W całej Polsce ma zostać przebadanych ok. 30 tys. osób, w tym w naszym województwie około 1000.