Ministra zdrowia Izabela Leszczyna powołała szczecińskiego lekarza profesora Jerzego Sieńkę, specjalistę chirurgii ogólnej, onkologicznej i transplantologii klinicznej na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie chirurgii ogólnej. O sukcesie swojego lekarza poinformował szpital wojewódzki w Szczecinie, w którym prof. Sieńko pracuje na co dzień. Nominacja dla profesora to także sukces Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie.
Prof. Jerzy Sieńko jest jednym z najbardziej uznanych lekarzy w Szczecinie. Przez wiele lat był wykładowcą Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i lekarzem w szpitalu na Pomorzanach. Obecnie związany jest ze szpitalem wojewódzkim. Prof. Sieńko przez dwie kadencje był także radnym Szczecina.
Akt powołania prof. Jerzego Sieńki został opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia 7 października 2024 roku. Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie zgłosiła kandydaturę profesora Jerzego Sieńki do prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, a następnie została ona przedłożona ministrze zdrowia Izabeli Leszczynie.
– Szczecińskie środowisko naukowe posiada wielu doskonałych specjalistów, których wiedza powoduje, że nasz region błyszczy jako ośrodek naukowy oraz jako przestrzeń, w której chcą się uczyć studenci, a pacjenci poszukują pomocy lekarskiej. Wiedza prof. Sieńki jest ewidentna. Podobnie jak jego doświadczenie medyczne, akademickie czy samorządowe. Jestem przekonany, że pan profesor ma głowę pełną pomysłów, jakie zmiany należy wprowadzić, by chirurgia ogólna w Polsce była jeszcze lepiej funkcjonująca – mówi Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.
Prof. Jerzy Sieńko przyznaje, że to dla niego wielkie wyzwanie i szansa na wdrażanie własnych pomysłów na lepsze funkcjonowanie ochrony zdrowia w Polsce.
– Jest to ogromny zaszczyt. Nominacja wynikła ze wskazania środowiska samorządowego Szczecińskiej Izby Lekarskiej oraz innych izb lekarskich. To dla mnie wielki mandat zaufania. Polską chirurgię czeka wiele zmian systemowych, choćby ze względu na strukturę szpitali. Zmiany zajdą także w sposobie kształcenia kadr chirurgicznych. To wymaga przejrzenia dotychczasowego systemu kształcenia, widzę wiele elementów powtarzalnych, a cykl szkolenia powinien być zredukowany o elementy niezwiązane z zawodem chirurga. Chciałbym, by do systemu dołączyli młodzi chirurdzy po skróconym o rok okresie kształcenia – mówi o swoich planach prof. Jerzy Sieńko.
Prof. Jerzy Sieńko to specjalista chirurgii ogólnej, onkologicznej i transplantologii klinicznej. W ostatnich latach wielokrotnie wypowiadał się na tematy związane z onkologią i transplantologią w kontekście zabiegów wykonywanych w Szczecinie.
Komentarze
31