Dzięki czterem latom pracy przy modelowaniu 3D, możemy dziś zobaczyć każdy szczegół nieistniejących od dawna zabudowań Eckerberg przy Syrenich Stawach. Zajrzeć do salonu, w którym koncertował słynny Carl Loewe czy do suto zastawionej stołówki sanatorium. – Bolało mnie, że to miejsce jest przesycone naturą, co nie jest złe, ale przechodnie nie zdają sobie sprawy z jego historii – mówi Anna Koc, autorka animacji.
Kilka lat temu szczecinianie „odzyskali” Syrenie Stawy. Zarośnięte mokradła zmieniły się w rekreacyjno-edukacyjny park z wytyczonymi ścieżkami, pomostami, wiatami i ławkami. Podczas spacerów trudno jednak wyobrazić sobie, że w tej okolicy kiedyś stały budynki. Zabudowania folwarku, posiadłość rodziny Kuglerów, czy wreszcie sanatorium im. Arndta i restauracja Lindenhof.
W tamte czasy zabiera Anna Koc, pasjonatka lokalnej historii, prowadząca na Facebooku strony o Niemierzynie i Osowie. Wcześniej przygotowała animacje z rekonstrukcją Wieży Quistorpa, mostku nad Rusałką i osady nad Osówką. Teraz przyszła pora na Syrenie Stawy.
– Animacja powstała na podstawie planów z Archiwum Państwowego, pocztówek i zdjęć. Pomogło też wszystko, co udało nam się znaleźć i wykopać podczas poszukiwań na miejscu, które jako stowarzyszenie Denkmal Pomorze prowadziliśmy z Archegryfem – opowiada autorka filmu, który można obejrzeć w serwisie YouTube.
Sama praca nad modelowaniem 3D zajęła cztery lata. Renderowanie rok, a kolejne dwanaście miesięcy – montaż.
Lektorem, opowiadającym o historii Syrenich Stawów, został szczeciński raper Adam „Łona” Zieliński. Tekst przygotował Jacek „Rymek” Markiewicz, a muzykę Jose Manuel Alban-Juarez („Manolo”). Zdjęcia lotnicze są autorstwa Pawła Ziątka, twórcy facebookowej grupy oraz strony internetowej „Szczecin znany i historyczny”, który wspólnie z innymi miłośnikami historii pomógł zebrać niezbędne informacje. O nostalgiczną oprawę i graffiti zadbał Maciej „Kreda” Jurkiewicz.
Komentarze
34