„Chcemy uczcić tę okrągłą rocznicę wydarzeniem, jakiego jeszcze w Parku Leśnym Zdroje nie było” – zapowiada Centrum Edukacji Leśnej „Szmaragd”. „,Abyśmy o naszym jubilacie rozmawiali na 100 sposobów”.

Choć urodziny Jeziora Szmaragdowego zazwyczaj obchodzone są w lipcu, to już teraz Centrum Edukacji Leśnej Szmaragd utworzyło wydarzenie informujące o zbliżającej się celebracji. 

„Aby taką imprezę przygotować zacnie i godnie, należy planować ją już teraz. W związku z czym zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, aby razem uczynić ten dzień niezapomnianym przeżyciem dla nas, a dla jubilata w szczególności” – czytamy.

Organizatorzy urodzin chcą rozmawiać o jeziorze na „100 sposobów”. „Artystycznie, fotograficznie, graficznie, geologicznie, hydrologicznie, historycznie, przyrodniczo, faunistycznie, florystycznie, krajobrazowo, legendziarsko, duchowo, literacko, rodzinnie, śpiewająco. Zostało jeszcze 85 sposobów”.

Jezioro Szmaragdowe to sztuczny zbiornik, który nazwę zawdzięcza charakterystycznemu zabarwieniu wody. Powstało w wyrobisku dawnej kopalni kredy i margla, którą wykorzystywała pobliska fabryka cementu portlandzkiego „Stern”.

„Zbiornik zawdzięcza swój kolor nie wielkiemu diamentowi, który miał się potłuc, jak mówi legenda, tylko węglanowi wapnia, który rozpuścił się w wodzie. Historia tego miejsca sięga średniowiecza. Najpierw wydobywano kredę i glinę na potrzeby cegielni. Potem działała tutaj kopalnia ałunu. Niewielu o tym wie. Następnie szukano węgla brunatnego. W połowie lat 30-tych zabrano stąd potężne ilości ziemi do budowy kolejowej obwodnicy Szczecina. To te tory, którymi jedziemy przez Zdroje i Podjuchy – opowiada Przemysław Olejnik z Centrum Edukacji Leśnej Szmaragd w pierwszym odcinku „Przewodnika wSzczecinie.pl”.