Konferencja „Deszcz, Miasto, Klimat – w Szczecinie o przyszłości” to pierwsze tego typu spotkanie na Pomorzu Zachodnim.
„Odpowiedź na głosy społeczne i środowisk branżowych”
– W miastach wciąż zbyt mało wykorzystuje się rozwiązania, które są już dostępne na rynku. Konferencja jest odpowiedzią na głosy społeczne i środowisk branżowych. Razem z naszymi ekspertami poszukamy rozwiązań, które warto zastosować w miejskiej przestrzeni i na prywatnych działkach – zapowiada dr hab. inż. Anna Głowacka, Dziekan Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska ZUT, który jest organizatorem dyskusji.
Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska zaprasza do dyskusji już 13 marca. Wśród prelegentów znajdą się naukowcy Politechniki Krakowskiej, Warszawskiej i Wrocławskiej, pracownicy Zakładu Wodociągu i Kanalizacji, samorządowcy, naukowcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
– To wybitni specjaliści i praktycy, zatem zapowiada się bardzo merytoryczna dyskusja – podkreśla dziekan WBiIŚ.
Wydarzenie jest bezpłatne, ale obowiązują zapisy na stronie https://forms.gle/iGYhyxBWwV7GLRch7. Dyskusja będzie mieć miejsce w Centrum Dydaktyczno-Badawczym Nanotechnologii przy al. Piastów 45 w Szczecinie.
„Wiemy, że samo rozbudowywanie infrastruktury kanalizacyjnej jest niewystarczające”
Stolica Pomorza Zachodniego rozpoczęła już wstępne działania – gotowa jest m.in. koncepcja na retencję w mieście. Trwają rozmowy i dyskusje pomiędzy poszczególnymi służbami, ponieważ zmiany muszą być wprowadzone we wszystkich miejskich podmiotach i spółkach. Należy też podnieść świadomość mieszkańców w tym zakresie.
– Cieszymy się bardzo, że dyskusja o zmianach zatacza coraz szersze kręgi. Zalewanie miast podczas nawalnych deszczy jest ogromnym problemem. Wiemy, że samo rozbudowywanie infrastruktury kanalizacyjnej jest niewystarczające, teraz musimy zacząć wspólne działanie wszystkich służb miejskich, żeby wprowadzić najlepsze dla Szczecina rozwiązania – tłumaczy Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, prezes ZWiK w Szczecinie.
Najlepsza nawet sieć kanalizacji deszczowej nie poradzi sobie w nawalnymi deszczami. To tak jakbyśmy wlali do zlewu wiadro wody i dziwili się, że woda zatrzymała się i znika powoli w odpływie.
Redakcja wSzczecinie.pl sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem.
AGENDA I PRELEGENCI:
PANEL NAUKOWY
- dr hab. inż. Jadwiga Królikowska, prof. PK – „Wody opadowe – cenny zasób”, Politechnika Krakowska;
- prof. dr hab. inż. Bartosz Kaźmierczak – „Problematyka odprowadzania wód opadowych w dobie zmian klimatu”, Politechnika Wrocławska;
- prof. dr hab. inż. Paweł Licznar – „Adaptacja do zmian klimatu szansą poprawy warsztatu inżynierskiego”, Politechnika Warszawska.
PANEL DOFINASOWANIA I WYZWANIA
- dr Ewa Milczarek – „Wdrażanie zagospodarowania wód opadowych w miastach - dobre praktyki”, ZWiK Szczecin;
- Anna Szotkowska – „Dofinansowanie na realizację działań z zakresu adaptacji do zmian klimatu”, Zastępczyni Prezydenta Miasta Szczeci;
- Ryszard Gajewski – „Zagospodarowanie wód opadowych w Gdańsku”, Gdańskie Wody Sp. z o.o.;
- Patrycja Wolińska-Bartkiewicz – „Wdrażanie strategii zagospodarowania wód opadowych w Szczecinie”, ZWiK Szczecin;
- Marcin Szmyt – „Dofinansowanie na realizację działań z zakresu adaptacji do zmian klimatu”, Wydział Zarządzania Strategicznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego.
PANEL DOBRE PRAKTYKI
- Maciej Pawlak – „Miasta odporne na zmiany klimatu: integracja wody deszczowej z przestrzenią miejską – praktyczne rozwiązania i doświadczenia”;
- Leszek Kułak – „Inżynieria Krajobrazu w zabezpieczeniu przed skutkami zmian klimatycznych”;
- dr inż. Bartosz Bogusławski – „Zagospodarowanie wód opadowych – przykłady z woj. zachodniopomorskiego”, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.
Komentarze
1