W programie jest zwiedzanie zabytków, wykłady ekspertów, koncerty, gry miejskie czy spacery z przewodnikami. W najbliższych tygodniach na terenie całego województwa przygotowano kilkadziesiąt bezpłatnych wydarzeń w ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa 2024.

Inaugurację zaplanowano na piątek, 6 września (o godzinie 12:00), w sali im. Zbigniewa Herberta w Książnicy Pomorskiej.

Patronat nad wydarzeniem sprawuje marszałek Olgierd Geblewicz, który tego dnia wręczy dyplomy za zasługi w ochronie i opiece nad dziedzictwem kulturowym Pomorza Zachodniego („Swojski zabytek”) oraz nagrody w konkursie historyczno-literackim „Przestrzenie dziedzictwa” dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych regionu.

Atrakcją będzie możliwość zwiedzania niedostępnych zazwyczaj zakamarków Książnicy Pomorskiej. Z bibliotekarzami w roli przewodników lub samodzielnie.

Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa zaczynają się w Szczecinie, ale obejmą całe województwo. Wydarzenia z nimi związane zaplanowano w 39 miejscowościach.

„Głównym celem Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa jest promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa oraz wzmacnianie identyfikacji społecznej” – czytamy w komunikacie organizatorów. „Tegoroczne obchody ZDD nawiązują do hasła Europejskich Dni Dziedzictwa „Szlaki, sieci, połączenia", gdyż przez nasze województwo przechodzi wiele szlaków kulturowych, m.in. Gryfitów, gotyku ceglanego czy św. Ottona, cystersów czy wikingów, które ściśle wiążą się z historią naszego regionu”.

Wydarzenia zaplanowane w Szczecinie

Wtorek, 10 września

„SZLAKI NIEOCZYWISTE. WĘDRÓWKI DALEKIE I BLISKIE W ŚWIECIE KSIĄŻEK I DOKUMENTÓW”

Miejsce: Archiwum Państwowe w Szczecinie, ul. Św. Wojciecha 13, sala B. Tuhana-Taurogińskiego

Godz.: 10:00–12:00

W programie:

10:00 – uroczyste przekazanie spuścizny Bogusława Borysowicza przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej - Pomorze Zachodnie i spuścizny Jana Matury przez syna Jakuba.

Bogusław Borysowicz – powstaniec warszawski, wieloletni pracownik PPDiUR "Gryf", kronikarz szczecińskiego i polskiego rybołówstwa dalekomorskiego, współtwórca receptury paprykarza szczecińskiego.

Jan Matura – regionalista, społecznik, nauczyciel, pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach, autor książek i artykułów o historii Polic i okolicznych miejscowości, lokalny kronikarz, akwarelista, aktywny sportowiec i propagator sportu.

11.00 – wykład dr Janiny Kosman pt. "Wędrówki dalekie i bliskie w świecie książek"

Organizator: Archiwum Państwowe w Szczecinie; www.szczecin.ap.gov.pl

Koordynator: Małgorzata Duras

Kontakt: tel. 506-822-166 ; e-mail: mduras@szczecin.ap.gov.pl

14–30 września

ZACHODNIOPOMORSKA PÓŁKA LITERACKA

Godz.: 12:00–16:00

Miejsce wydarzenia: Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej, Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczyciel, ul. Gen. J. Sowińskiego 68, Szczecin Ekspozycja najważniejszych zbiorów oraz ksiąg pamiątkowych Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej dotyczących losów szczecińskich pisarek oraz pisarzy.

Organizator: Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie, www.zcdn.edu.pl

Koordynator: Mateusz Lipko

Kontakt: e-mail: tel. 91-435-06-46, e-mail: mlipko@zcdn.edu.pl

Sobota, 14 września

BETONOWE DZIEDZICTWO BUKOWEJ KNIEI

Miejsce: Kompleks siedziby Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego (dawny zajazd Szmaragd), ul. Kopalniana 2 oraz teren Parku Leśnego Zdroje – okolice jeziora Szmaragdowego, ulica Grabowa

Godz.: 11:00–14:00

W programie m.in.:

- prelekcja dr inż. arch. Aleksandry Hamberg-Federowicz – Beton historyczny oraz jego wpływ na krajobraz kulturowy Pomorza Zachodniego

- prelekcja ZPKWZ – Dziedzictwo kulturowe parków krajobrazowych Pomorza Zachodniego

- spacer po terenie Parku Leśnego Zdroje – okolice jeziora Szmaragdowego, ulicy Kopalnianej oraz Grabowej wraz ze zwiedzaniem trasy podziemnej Centrum Edukacji Leśnej „Szmaragd”.

Organizatorzy: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego, www.zpkwz.pl; Centrum Edukacji Leśnej „Szmaragd”, www.facebook.com/SzmaragdoweZdroje/?locale=pl_PL Koordynator: Tomasz Cerebież-Tarabicki Kontakt: tel. 667-601-143; e-mail: ttarabicki@zpkwz.pl

druga połowa września

„OSIEDLI ONI W NAJLEPSZYM Z MOŻLIWYCH ŚWIATÓW(?) SPACER ŚLADAMI PISARSKIEGO OSADNICTWA NA GŁĘBOKIM”

Godz.: 12:00–16:00

Miejsce: Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej, Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, ul. Gen. J. Sowińskiego 68

ZCDN zaprasza na spacer śladami tych pisarek i pisarzy, których losy związane były ze Szczecinem. Spotkanie podzielone zostanie na dwie części. W pierwszej zaprezentowane zostaną sylwetki pisarek i pisarzy tworzących w Szczecinie, ujęte w kontekście historycznych uwarunkowań powojennych. Podjęty zostanie również temat przydatności spacerów edukacyjnych jako narzędzia edukacyjnego. W drugiej części spaceru, zatytułowanej „Szlakiem szczecińskich pisarek” punkt ciężkości przesunie się na autorki współczesne i próbę poznania Szczecina nieco lepiej poprzez pryzmat ich literatury.

Organizator: Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie, www.zcdn.edu.pl Koordynator: Mateusz Lipko. Kontakt: e-mail: tel. 91-435-06-46, e-mail: mlipko@zcdn.edu.pl

Czwartek, 19 września

SPOTKANIE „NA SKRZYŻOWANIU DRÓG – PRZYJAZDY”

Miejsce: klub TSKŻ w Szczecinie, ul. Niemcewicza 1

Godz.: 17:00

Spotkanie poświęcone przyjazdom ludności żydowskiej do Szczecina, oparte na fragmentach książki Olgi Medvedovej-Nathoo „Na skrzyżowaniu dróg. Prawdziwa opowieść o Ginie Dimant, wojnie i miłości” w tłumaczeniu Ludmiły Kopycińskiej.

Gina Dimant urodziła się w Polsce w 1926 roku. Jej życie upłynęło na przecięciu historii i geografii, a także kultur i języków różnych narodów. Kamienie milowe jej życia – to: druga wojna światowa, ucieczka, deportacja, repatriacja, emigracja, imigracja... Rodzina Giny osiedliła się w Szczecinie w 1946 r. i związała się z miastem na kolejne kilkadziesiąt lat.

Organizator: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce Oddział w Szczecinie, www.tskz.pl Koordynator: Róża Król. Kontakt: tel. 91- 42-20-674

Poniedziałek, 23 września

WIECZÓR Z DOERINGAMI

Miejsce: Willa Lentza, al. Wojska Polskiego

„WĘDRÓWKI OBRAZÓW, CZYLI DZIEJE SZCZECIŃSKIEJ KOLEKCJI FRIDY I WILHELMA DOERINGÓW”

Prowadzenie: dr Dariusz Kacprzak

Godz.: 18:30–19:30

Spotkanie, na kanwie niedawno opublikowanej monografii Kolekcja Doeringów / Die Kunstsammlung Doering, poświęcone zostanie prezentacji dzieł, stanowiących niegdyś własność Fridy i Wilhelma Doeringów. Zgromadzone w drugiej i trzeciej dekadzie XX wieku przez małżonków obrazy i grafiki, stanowiły reprezentatywny przegląd aspiracji artystów wyrosłych w duchu monachijskiego późnego realizmu, podążających w kierunku modernizmu nadającego ton berlińskiej scenie artystycznej. Kolekcja, stworzona ze znawstwem, doskonale wpisuje się w kolekcjonerski krajobraz zarówno Szczecina, ówczesnych Niemiec, jak i Europy.

SPOTKANIE Z AUTORKĄ SPEKTAKLU „FRIDA. KOLEKCJONERKA Z WESTENDU” ANNĄ OŁÓW-WACHOWICZ I ODTWÓRCZYNIĄ ROLI TYTUŁOWEJ OLGĄ ADAMSKĄ

Godz.: ok. 21:15 (po zakończeniu spektaklu)

Organizator: Willa Lentza, www. willa-lentza.pl

Koordynator: Jadwiga Kimber

Kontakt: tel. 91-822-84-81, e-mail: sekretariat@willa-lentza.pl

Wtorek, 24 września

SZLAKI NIEOCZYWISTE, CZYLI HUGENOCI I TATARZY W SZCZECINIE

Miejsce: Archiwum Państwowe w Szczecinie, ul. Św. Wojciecha 13, sala B. Tuhana-Taurogińskiego

Godz.: 11:00–12:00

Archiwum Państwowe w Szczecinie wspólnie z Alliance Française zaprasza na opowieść o tym jak na te ziemie trafili Hugenoci i Tatarzy. Pod wspólnym tytułem „Zasoby Archiwum Państwowego w Szczecinie jako źródło wiedzy o zjawisku migracji” przygotowaliśmy dwie prelekcje:

- „Z Francji do Szczecina. Szlaki wędrówek rodzin hugenockich po Europie w XVII i XVIII wieku”, którą wygłosi dr Marian Kalemba, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Alliance Française w Szczecinie

- „Wspólnota Tatarska na Ziemiach Zachodnich ", którą wygłosi Małgorzata Duras, kierownik Oddziału V - Popularyzacji zasobu archiwalnego w Archiwum Państwowym w Szczecinie.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa historycznych dokumentów z zasobu Archiwum Państwowego w Szczecinie.

Organizatorzy: Archiwum Państwowe w Szczecinie; www.szczecin.ap.gov.pl; Stowarzyszenie Alliance Française w Szczecinie

Koordynator: Małgorzata Duras

Kontakt: tel. 506-822-166 ; e-mail: mduras@szczecin.ap.gov.pl

Czwartek, 26 września

SPOTKANIE „NA SKRZYŻOWANIU DRÓG – WYJAZDY”

Miejsce: klub TSKŻ w Szczecinie, ul. Niemcewicza 1

Godz.: 17:00

Spotkanie poświęcone wyjazdom szczecińskich Żydów z Polski, oparte na fragmentach książki Olgi Medvedovej-Nathoo „Na skrzyżowaniu dróg. Prawdziwa opowieść o Ginie Dimant, wojnie i miłości”. Gina Dimant osiedliła się w Szczecinie w 1946 r. i związała się z miastem na kolejne kilkadziesiąt lat – do tragicznego 1968 r.

Organizator: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce Oddział w Szczecinie, www.tskz.pl

Koordynator: Róża Król

Kontakt: tel. 91- 42-20-674

Sobota, 28 września

GRA MIEJSKA „DZIEDZICTWO INDUSTRIALNEGO STOŁCZYNA”

Miejsce: Stołczyn

Godz.: 10:00– 14:00

Dwie bohaterki pamiętnika przechowywanego w Izbie Pamięci Stołczyna – uczennica Elisabeth Janke oraz jej nauczycielka Marie Roehder – zabiorą uczestników gry na spacer po industrialnym dziedzictwie Stołczyna. Dla wszystkich uczestników przewidziane są upominki, a dla najlepszej drużyny - nagroda. Zapisy do udziału w grze rozpoczną się od 16.09. Polecamy śledzić informacje poprzez wydarzenie na FB:

https://www.facebook.com/share/eNX1NiSn8DBsLAmg/ Gra dofinansowana przez Gminę Miasto Szczecin w ramach Małych Dotacji dla organizacji pozarządowych.

Organizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Stołczyna FORUM, www.stolczynforum.wordpress.com

Koordynator: Paulina Romanowicz

Kontakt: tel. 695-447-071, e-mail: stolczyn@gmail.com

Sobota, 5 października

ZWIEDZANIE KAPLICY KOŚCIOŁA CHRZEŚCIJAN BAPTYSTÓW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Miejsce: Stoisława 4, Szczecin

Godz.: 12:00

Kamienica przy Stoisława 4 usytuowana jest na terenie Nowego Miasta, historycznej dzielnicy Szczecina powstałej w latach 50. XIX w. Wybudowany w 1855 roku budynek jest jednym z najstarszych. Wniesiony został w formach tzw. stylu arkadkowego, charakterystycznego dla wczesnego historyzmu. Budynek ufundowany został przez gminę baptystów i do dzisiaj pełni swoją funkcję jako Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów Rzeczypospolitej Polskiej w Szczecinie.

W programie:

- przedstawienie chrześcijańskiego ruchu baptystów – pastor Robert Merecz

- omówienie historii kamienicy przy Stoisława 4 na podstawie akt szczecińskiego nadzoru budowlanego – Radosław Walkiewicz

- prezentacja efektów remontu i rewitalizacji budynku wykonanej w 2024 roku, oprowadzenie po budynku – Wojciech Kokowski

Na zakończenie będzie można napić się kawy w sympatycznej kawiarni usytuowanej naparterze kamienicy przy Stoisława 4.

Organizator: Narodowy Instytut Dziedzictwa Zespół Zadaniowy Oddział Terenowy w Szczecinie, www.nid.pl

Koordynator: Radosław Walkiewicz

Kontakt: tel. 91- 433-61-67

Niedziela, 6 października

ZAMEK – MIEJSCE PAMIĘCI W PRZESTRZENI MIASTA

Miejsce zbiórki: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, duży dziedziniec Zamku, przy wieży zegarowej

Prowadząca: dr Małgorzata Gwiazdowska

Godz.: 17:00–19:00

Wykład dr Małgorzaty Gwiazdowskiej, podczas którego przedstawione zostaną losy architektonicznie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, będzie połączony z prezentacją najnowszych badań, przeprowadzonych w obiekcie w trakcie ostatnich prac budowlanych i konserwatorskich. Zaprezentowane zostaną m.in. fotografie odkrywek dawnego muru grodzącego zamek, najstarszych fragmentów skrzydła południowego oraz tuneli w skarpie i pod skrzydłem północnym.

Organizator: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, www.zamek.szczecin.pl

Koordynator: Tomasz Wieczorek

Kontakt: tel. 91-489-16-30, e-mail: info@zamek.szczecin.pl

Środa, 9 października

SZCZECIN JAKO MIEJSCE DOCELOWE EUROPEJSKICH SZLAKÓW MIGRACYJNYCH

Miejsce: Książnica Pomorska, Sala Herberta

Godz.: 17:00–19:00

Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na problem, jakim jest w Europie zjawisko migracji, od wieków trapiące nasz kontynent. Na program wydarzenia będą składać się prezentacje multimedialne:

- „Z Francji do Szczecina. Szlaki wędrówek rodzin hugenockich po Europie w XVII i XVIII wieku.”, którą wygłosi dr Marian Kalemba (wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Alliance Française w Szczecinie)

- „Wspólnota tatarska na Pomorzu Zachodnim", którą wygłosi mgr Małgorzata Duras (Kierowniczka Oddziału V Archiwum Państwowego w Szczecinie).

Spotkaniu towarzyszy wystawa historycznych kopii dokumentów z zasobu Archiwum

Państwowego w Szczecinie na terenie Książnicy Pomorskiej w przestrzeni Informatorium (01.–14.10.2024), nowa część Książnicy, 1 p.

Organizatorzy: Książnica Pomorska, www.ksiaznica.szczecin.pl; Alliance Française w Szczecinie, Archiwum

Państwowe w Szczecinie, www.szczecin.ap.gov.pl

Koordynator: Sylwia Wesołowska

Kontakt: tel. 91-48-19-215; e-mail: s.wesolowska@ksiaznica.szczecin.pl