Portal wSzczecinie.pl jako pierwszy poinformował, że w urzędzie miasta szykują się zmiany. Od kilku dni spekulowano, że ze swoim stanowiskiem pożegnać się chce dyrektorka wydziału kultury, która wcześniej przez ponad 10 lat zarządzała Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Dorota Serwa złożyła już wypowiedzenie.

Jak udało się nam potwierdzić w urzędzie miasta, Dorota Serwa wypowiedzenie złożyła w czwartek. To oznacza, że pożegna się z funkcją po niecałych ośmiu miesiącach pracy. Serwa konkurs wygrała w lipcu 2023 roku, ale oficjalnie na stanowisku dyrektora wydziału kultury zasiadła dopiero w listopadzie.

Nie poznaliśmy przyczyn rezygnacji Doroty Serwy, wiadomo jednak, że kultura w Szczecinie od wielu miesięcy boryka się z licznymi problemami, przede wszystkim natury finansowej. Organizacje z sektora kultury zwracają uwagę na niedofinansowanie. W ostatnim czasie szerokim echem odbiło się także odejście z Teatru Współczesnego dyrektora artystycznego Jakuba Skrzywanka.

Jeszcze w środę Marcin Biskupski, nowy zastępca prezydenta Szczecina odpowiedzialny za kulturę w mieście przekonywał, że nic nie wie, by dyrektorka wydziału kultury planowała odejść z magistratu.

– Nie ma żadnego konfliktu. Z panią dyrektor rozmawialiśmy kilka razy, umówiliśmy się, że w tym tygodniu będziemy pracować nad strategią dla instytucji kultury – powiedział Marcin Biskupski. – Choroba zdarza się każdemu (od poniedziałku Dorota Serwa ma przebywać na zwolnieniu – przyp. red.). Nie mam żadnych informacji, a w plotki nie wierzę. Przekonamy się za jakiś czas – dodał.

Konkurs na stanowisko dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta w Szczecinie przeprowadzony zostanie prawdopodobnie jesienią.