Filmoterapia, warsztaty z komiksu i scenopisania czy masterclass z zakresu nowych mediów. Takie miedzy innymi zajęcia organizuje Stowarzyszenie OFFicyna w czerwcu w ramach SEFF Mini. To pierwsza, letnia część wydarzenia Szczecin Film Festival, który w tym roku organizowany będzie już po raz 16. Poznaliśmy właśnie szczegóły tej imprezy i inne plany stowarzyszenia.
SEFF MINI w Szczecinie i województwie
– Ubiegłoroczny festiwal był prowadzony w specyficznych warunkach. Tegoroczna edycja, ze zrozumiałych względów, też odbiega od tych z lat wcześniejszych, ale mimo wszystko staramy się realizować naszą linię programową – mówi Bartosz Wójcik, dyrektor programowy Szczecin Film Festival 2021.
Organizatorzy zapowiedzieli program tegorocznego SEFF MINI, czyli projektu skierowanego głównie do najmłodszych. To działania, które poprzez medium filmu, z wykorzystaniem nowych technologii, działań interaktywnych o charakterze animacyjnym, aktywizują twórczo dzieci i młodzież. Są już prowadzone (od 9 czerwca) i potrwają z przerwami do 28 czerwca.
Zachęcają do przychodzenia całymi rodzinami
– Docieramy do małych miejscowości, także takich, w których nie ma ośrodków kultury. SEFF Mini odbywa się m.in. w Grabowie, Ryszewku czy Babigoszczy. Tam organizowane są zajęcia z filmoterapii, warsztaty dramy, scenopisania i komiksu oraz kino sensoryczne. To są wydarzenia zamknięte – mówi Dana Jesswein ze stworzyszenia OFFicyna. – Zachęcamy do przychodzenia całymi rodzinami 19 i 20 czerwca do Galerii Tworzę się i do INKU przy al. Wojska Polskiego. To będą wydarzenia otwarte, ale obowiązują wcześniejsze zapisy.
Wydarzeniom SEFF Mini towarzyszy nowe logo. To „Dźwiżek filmowy”.
Projekt współfinansowany jest przez: Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszy Promocji Kultury.
Można już przysyłać prace konkursowe
Szczecin Film Festival podzielony został na dwie części: czerwcową (w tym roku to właśnie SEFF MINI) i październikową. Kilkanaście dni temu rozpoczął się nabór filmów do konkursów tegorocznej edycji. Swoje prace można przesyłać do Konkursu Europejskiego, Telefon ART i Zachodniopomorskich Shortów. Najlepsze dzieła zgłoszone właśnie w tych kategoriach zobaczymy jesienią (od 13 do 18 października).
Konkurs Europejski dotyczy najnowszych europejskich produkcji dokumentalnych, przekraczających granice gatunkowe, balansujących na granicy różnorodnych technik i stylistyk filmowych. Prezentuje nowe trendy w tym gatunku kinematografii. Jego tematyka jest zróżnicowana - od globalnych problemów społecznych, po autorskie, minimalistyczne obrazy z różnych stron świata. Konkurs Telefon Art to krótkie metraże z całego świata, impresje filmowe nakręcone telefonem komórkowym (czas trwania do 10 minut), a Zachodniopomorskie Shorty to konkurs niezależnego kina twórców związanych z województwem zachodniopomorskim (czas trwania do 30 minut). Prace można nadsyłać do 27 czerwca i można to zrobić poprzez stronę internetową festiwalu oraz portale Festhome, FilmFreeway.
Spacer po Śródmieściu, a potem książka z mapą
Poza tym OFFicyna proponuje także nową inicjatywę pod hasłem „Spacerkiem po szczecińskim Śródmieściu”. Realizacja tego projektu zaplanowana jest na najbliższe 3 lata. To kontynuacja cieszącego się ogromnym powodzeniem projektu „Spacerkiem po Niebuszewie” – wyjątkowej trasy ukazującej historycznie ważne miejsca tej dzielnicy, ale także odkrywającej codzienność Niebuszewa, osobiste wspomnienia mieszkańców, miejsc istotnych i niezwykłych dla wszystkich szczecinian.
– Zamierzamy wspólnie z mieszkańcami Szczecina stworzyć dalszą część „nieoczywistego przewodnika” po kolejnych dzielnicach w mieście – zapowiada Wójcik. – Do pracy nad tym włączymy również media elektroniczne. Oprócz książki z mapą, którą planujemy wydać po utworzeniu trasy, tworzymy aktualnie, na potrzeby projektu podstronę www i fanpage na Facebooku. Chcielibyśmy, by do istniejących już opowieści i zdjęć z historią współcześni mieszkańcy dodali własne wspomnienia i obrazy, a historia dzielnicy podzielonej administracyjnie na Północ i Zachód była odtwarzana wielopokoleniowo: przez najstarszych mieszkańców miasta, ale również ich dzieci i wnuków – uzupełnia.
Pomysły można zgłaszać, wysyłając mail na adres biuro@officyna.art.pl bądź pisząc wiadomość na fanpage’u OFFicyny. Czas na zgłoszenia upływa 31 sierpnia 2021.
Komentarze
0