"Con bravura" to skrzypcowo-fortepianowy recital w wykonaniu koncertmistrza Opery w Zurychu Bartłomieja Nizioła i utalentowanego pianisty Michała Francuza. Koncert zainauguruje nowe wydarzenie na muzycznej mapie Szczecina – Festiwal Szczecin Classic. Artyści wystąpią w sobotni wieczór, 27 kwietnia, w Technoparku Pomerania.

Szczecin Classic to nowy festiwal popularyzujący muzykę klasyczną wśród mieszkańców naszego miasta. W jego ramach wybitni muzycy światowego formatu zagrają siedem koncertów w różnych miejscach Szczecina, m.in. na dziedzińcu Muzeum Narodowego, w kościele pw. Jana Ewangelisty czy w Trafostacji Sztuki. Będą się one odbywać w dniach 27 kwietnia – 4 maja.

Inauguracja w Technoparku

Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się w Technoparku Pomerania. Zainauguruje go koncert „Con bravura”, podczas którego wystąpią dwaj wybitni muzycy pochodzący ze Szczecina. Na skrzypcach zagra Bartłomiej Nizioł – koncertmistrz Opery w Zurychu, laureat wielu prestiżowych, międzynarodowych konkursów, trzykrotnie nagrodzony Fryderykiem. Za fortepianem zasiądzie uznany pianista Michał Francuz współpracujący m.in. z Filharmonią Poznańską, Sinfonią Varsovia, Operą Bałtycką, Filharmonią w Szczecinie czy Orkiestrą Feelharmony. Program koncertu składać się będzie z sonat Ignacego Jana Paderewskiego, Zygmunta Stojewskiego i Władysława Żeleńskiego.

- Niedawno w ramach festiwalu Szczecin Jazz gościliśmy w Technoparku Jonę Ardyn, której koncert spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem publiczności. Tym razem zapraszamy mieszkańców Szczecina na recital poświęcony pamięci wybitnych polskich kompozytorów. Na kameralny koncert muzyki klasycznej w wykonaniu muzyków, których talent ceniony jest na całym świecie - mówi Andrzej Feterowski, prezes Technoparku Pomerania.

Koncert inaugurujący Szczecin Classic odbędzie się 27 kwietnia (sobota) o godz. 19.30 w sali Castanea Technoparku Pomerania (budynek F2, ul. Cyfrowa 4). Bilety można nabyć pod linkiem: https://bilety.fm/pl/muzyka/3632-szczecin-classic-con-bravura-technopark.html

Co w kolejnych dniach?

Dzień później festiwal przeniesie się do Trafostacji Sztuki, gdzie zabrzmią utwory rosyjskiego mistrza Piotra Czajkowskiego, w tym słynna serenada C-dur. W roli koncertmistrza i solisty wystąpi światowej sławy skrzypek Vasko Vassilev, na co dzień pełniący funkcję pierwszego koncertmistrza w Royal Opera House w Londynie.

W kolejnych dniach Szczecin Classic będzie można wysłuchać m.in. utworów: A. Piazzolli, D. Szostakowicza, K. Pendereckiego, W. Kilara czy M. Karłowicza w wykonaniu m.in. Andriya Viytovycha, uznawanego za jednego z najlepszych i najbardziej wszechstronnych brytyjskich altowiolistów, Bartłomieja Nizioła oraz Tomasza Tomaszewskiego, pierwszego koncertmistrza Deutsche Oper Berlin. Ten ostatni od pulpitu poprowadzi też koncert finałowy, który 4 maja odbędzie się w kościele pw. Jana Ewangelisty. Tego wieczoru będzie okazja wysłuchać brzmienia skrzypiec Stradivariusa z kolekcji warsztatu lutniczego Florian Leonhard Fine Violin, na których partie solowe wykona Emanuel Salvador. Podczas festiwalu nie zabraknie też improwizacji, na którą 3 maja zaprasza Łukasz Górewicz Project.

Nie tylko koncerty

Ponadto od 28 kwietnia do 4 maja organizatorzy zaplanowali „Gimnastykę z klasyką”, podczas której w parku Andersa będzie można poćwiczyć przy dźwiękach... Bacha czy Mozarta. Z kolei 1 maja w Pałacu Ziemstwa Pomorskiego (al. Niepodległości 40) odbędzie się nauka tańca barokowego pod kierunkiem Artemidy Ikonomu-Cichockiej.

Udział w wydarzeniach towarzyszących jest bezpłatny. Na koncerty obowiązują bilety w cenie 20 zł, które można nabyć za pośrednictwem strony bilety.fm. Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 19:30. Szczegółowy program tutaj

Organizatorem Szczecin Classic jest Baltic Neopolis Orchestra, współorganizatorami festiwalu są Akademia Sztuki w Szczecinie i Szczecińska Agencja Artystyczna. Mecenasami wydarzenia są Miasto Szczecin i Technopark Pomerania. Więcej informacji dotyczących programu festiwalu i wydarzeń towarzyszących dostępne są na stronie www.szczecinclassic.pl.