Robot sprzątający, nawóz interwencyjny, nakładka na zęby, duży rower – to tylko część rzeczy, które mieszkańcy zostawiają w szczecińskich autobusach i tramwajach. „Jest ich coraz więcej” – przyznaje prezes Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego Klonowica Krzysztof Putiatycki.

Pasażerowie szczecińskiej komunikacji miejskiej zostawiają dwa razy więcej rzeczy niż jeszcze trzy lata temu. Dlaczego?

– Dziś niemal wszyscy podróżują „z czymś” w ręku. Otacza nas coraz więcej przedmiotów, rzadziej się do nich przywiązujemy. Cyfrowe akcesoria są coraz bogatsze, łatwiej o nich zapomnieć. Do tego pewnie dochodzą zostawione przez roztargnienie zakupy, odzież – mówi prof. US, dr hab. Maciej Kowalewski, dyrektor Instytutu Biologii. – Pozostawione przedmioty w środkach komunikacji to niezwykle interesujące źródła wiedzy o czasach i ludziach – dodaje.

W tym roku idziemy na rekord

Najczęściej pasażerowie zostawiają portfele, komórki, klucze, dokumenty i ubrania, choć nie tylko. W ostatnich tygodniach znaleziono plecak dziecięcy, deskorolkę, modlitewnik, przewodnik turystyczny po Dublinie, nakładkę na zęby, pistolety zabawkowe, rower górski.

– Przed pandemią koronawirusa Biuro Rzeczy Znalezionych rejestrowało 200-300 „fantów” rocznie. Po covidzie liczba ta zaczęła szybko rosnąć. W 2023 roku przekroczyła pół tysiąca, w tym roku prawdopodobnie przebije poziom 600 – dodaje Wojciech Jachim, rzecznik prasowy Tramwajów Szczecińskich.

Nieuwaga pasażerów zabiera czas pracownikom

Jak przyznaje prezes SPA Klonowica Krzysztof Putiatycki, procedura inwentaryzacji i magazynowania rzeczy znalezionych zabiera cenny czas pracownikom miejskich spółek komunikacyjnych.

– Do każdej rzeczy trzeba zrobić protokół, wprowadzić do ewidencji. Potem, jak nikt się nie zgłosi, zawieźć do Urzędu Miasta, niektóre rzeczy z powrotem przywieźć, bo nie wszystkie Urząd Miasta przyjmuje, a na koniec zrobić protokół kasacyjny albo odbioru. To wszystko zajmuje czas, jeden pracownik zajmuje się właściwie tylko tym – opowiada Krzysztof Putiatycki.

Gdzie pytać o zagubione rzeczy?

Odnalezione zguby (poza dokumentami, bo te przekazywane są policji) można odbierać osobiście w siedzibie danej spółki komunikacyjnej w terminie do trzech dni. Po tym czasie są przewożone do Urzędu Miasta. Ewidencję rzeczy znalezionych prowadzi Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Szczecin (pok. 54a).

O rzeczy zagubione w pojazdach szczecińskiej komunikacji miejskiej można pytać telefonicznie pod numerami:

  • 91 464 36 02 – Szczecińskie Przedsiębiorstw Autobusowe Dąbie

  • 91 432 84 17 – Szczecińskie Przedsiębiorstw Autobusowe Klonowica

  • 91 311 41 25 – Tramwaje Szczecińskie