Mnóstwo atrakcji czeka na odwiedzających w najbliższy weekend Zamek Książąt Pomorskich. Jak co roku, odbędą się tam obchody Nocy Kupały. Zaplanowano m.in. walki wojów, prezentacje dawnych rzemieślników i średniowiecznej kuchni, strzelanie z łuku, rzucanie oszczepem oraz przemarsz nad Odrę, by zgodnie z tradycją wrzucić wianki w toń wody.
Tej szczególnej nocy towarzyszyło wiele obrzędów i rytuałów, m.in. palono ogniska, wokół których tańczyły dziewczęta, puszczano wianki w nurt rzeki, szukano kwiatu paproci. Dziś te zwyczaje nie mają dla nas żadnego znaczenia, ale stanowią okazję do wspólnej zabawy. Będzie można się o tym przekonać w najbliższy weekend na Zamku Książąt Pomorskich. Na zamkowych dziedzińcach odbędzie się dwudniowa impreza Nocy Kupały, podczas której będzie można poznać nie tylko średniowieczne obrzędy związane z przesileniem letnim, ale także dawne rzemiosło oraz kulturę Słowian.
Historyczna osada na dużym dziedzińcu
Tradycyjnie już na dużym dziedzińcu powstanie słowiańska osada z obozem wojów i stanowiskami dawnych rzemieślników. W sobotę i niedzielę (25 i 26 czerwca) będzie można przyjrzeć się pracy kowala, tkacza, cieśli, lutnika, snycerza czy rybaka, spróbować wczesnośredniowiecznej kuchni i zobaczyć jak tworzono naczynia z gliny oraz pleciono wianki. Chętni przebiorą się w stroje dawnych wojów i wezmą udział w próbach walk, rzucą oszczepem, toporem albo spróbują strzelić z łuku. Każdego dnia zaplanowano również dwa pokazy walk wojów.
Wyprawa nad Odrę, by wrzucić wianki do wody
Oprócz tego odbędą się prezentacje dawnych obrzędów związanych z przesileniem letnim, m.in.: krzesania „żywego ognia” za pomocą świdra ogniowego (w sobotę o g. 17:30) oraz puszczanie wianków w nurt rzeki (również w sobotę około 19:30). Spławianie wianków poprzedzi konkurs, w którym zostanie wybrana najładniejsza ozdoba. Rywalizować mogą wszystkie białogłowy bez względu na wiek. Preferowane są wianki z kwiatów polnych. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w sobotę około 19:00, po czym kolorowy korowód przy dźwiękach muzyki wyruszy nad Odrę, aby zgodnie z tradycją wrzucić wianki w toń wody.
Koncerty i legendy
W programie zamkowej Nocy Kupały znalazły się także koncerty. W ciągu dwóch dni zagrają zespoły Mokosza, Spielleute Eygenart, Laboratorium Pieśni i Percival. Ponadto, będzie można wysłuchać legend związanych z Zamkiem, Gryfitami i Szczecinem (w sobotę o 17:00 i niedzielę o 13:00) oraz zwiedzić odrestaurowaną salę ks. Bogusława X (w sobotę o 13:30 i w niedzielę o 17:00).
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. W sobotę Noc Kupały na Zamku rozpocznie się o godz. 14:00 i planowana jest do północy. Dzień później, Zamek zaprasza w godz. 12:00 – 17:00.
Komentarze
1