Szczecińscy fani muzyki dobrze znają ten cykl koncertowy. Śledź Młody Jazz to nowe, godne uwagi zjawiska muzyczne oraz wybijający się i już cenieni młodzi twórcy. W najbliższy weekend rozpocznie się już trzecia edycja wydarzenia. Tym razem zostaną zorganizowane aż cztery wieczory (w tym trzy w klubie Winyle.fm), podczas których będzie można posłuchać jazd po bandzie i energetycznych improwizacji, ale i opowieści na gitarę solo…

Debiut wyprzedany przed premierą

Już w piątek, 10 maja, na Jagiellońską 86 dotrze zespół Kosmonauci. Formacja, która miksuje jazz z hip-hopem, drum&bas i fusion. Instrumentarium, którym muzycy rozporządzają, to saksofon (Miłosz Pieczonka), bas (Bartłomiej Lucjan), wibrafon (Tymon Kosma) i perkusja (Jan Pieniążek). W marcu br. odbyła się premiera ich debiutanckiego albumu „Sorry, nie tu”, wydanego nakładem U Jazz Me. Cały nakład winyli został wyprzedany w zamówieniach przed premierą! W jednym z utworów swój wokalny ślad pozostawiła Paulina Przybysz.

Kosmonauci grali koncerty na uznanych polskich festiwalach jazzowych, m.in. Jazz Jantar, Bielska Zadymka Jazzowa, Młyn Jazz Festiwal czy w Filharmonii Narodowej w Warszawie, zyskując miano bardzo obiecującego zjawiska artystycznego. W kwietniu wystąpili na prestiżowym Next Fest w Poznaniu, a ich show w klubie Blue Note został zgodnie uznany za jedno z najlepszych wydarzeń całej imprezy.

Bogata narracyjnie muzyka

Kolejny punkt programu Śledź Młody Jazz 2024 to występ tylko jednego muzyka, ale za to jakiego! 17 maja Winyle.fm odwiedzi Patryk Zakrocki, skrzypek i altowiolista, gitarzysta, artysta dźwiękowy, animator warszawskiej sceny improwizowanej i kompozytor.

Jest związany z wieloma projektami, m.in. akustycznym trio Tupika oraz Galimadjaz Trio, trio perkusyjnym Kallerumpa, Zakładem Produkcji Dźwięku, eksperymentalnymi duetem Normal Bias. W trio z Michałem Pepolem i Olgą Mysłowską stworzył doskonały album „Leggerezza”, a prowadzi również formację Polski Piach, która łączy estetykę bluesową ze współczesną kameralistyką. 

Dyskografię Patryka Zakrockiego tworzy kilkanaście albumów, ale „Tales for Solo Guitar” jest jego debiutem w roli gitarzysty solowego. To utwory zarejestrowane podczas dwóch, w pełni improwizowanych sesji, z których na płytę trafiły wyłącznie pierwsze podejścia, bez poprawek. Powoli płynąca, pełna oddechu i spokoju, ale też wyjątkowo bogata narracyjnie muzyka została przez autora określona niezwykłymi tytułami jak np. „Traveler in the Magnetic Field” czy „All Rivers Song”.

Patryk Zakrocki grał już w Winylach.fm z grupą Polski Piach. Teraz zaproponuje utwory z najnowszej autorskiej płyty, ale „piaszczyste” kompozycje pewnie też się pojawią w repertuarze, zwłaszcza że zespół wydał niedawno trzecią płytę o tytule „Anomalia”.

Transowy jazz i ucieczka od schematów

23 maja w ramach cyklu wystąpi Błoto. Będzie to jedyne wydarzenie w innym miejscu – w DK Krzemień w Podjuchach. Zespół powstał jako poboczny projekt czterech muzyków dobrze znanej formacji EABS. W przerwie między występami tejże grupy postanowili zawiązać osobny skład i znaleźć wolne studio nagraniowe, w którym udałoby się zarejestrować materiał na płytę. Efektem spontanicznej sesji był album „Erozje”, nagrany przez Marka Pędziwiatra (klawisze/syntezatory), Pawła Stachowiaka (bas), Marcina Raka (perkusja) oraz Olafa Węgra (saksofon tenorowy i sopranowy).

Błoto znakomicie bawi się konwencjami i stylami, uciekając od oczywistych, melodyjnych schematów, urozmaicając syntezatorowe i saksofonowe partie hip-hopowymi wersetami. Lubią improwizować, a swój transowy jazz uszlachetniają wręcz kosmiczną elektroniką. Muzycy zdążyli już wydać trzy albumy. Ostatnie ich wydawnictwo to singiel „Szlam/Ścieki” z grudnia 2023 roku. Błoto można już było usłyszeć w Szczecinie podczas koncertu w Willi Lentza.

Afrobeat, hip-hop i inne rytmy

Natomiast 24 maja na scenie przy Jagiellońskiej 86 będzie można zobaczyć jeden z największych składów, jakie na niej występowały. Tropical Soldiers in Paradise to sześcioosobowy zespół tworzący muzykę inspirowaną hip-hopem, jazzem, afrobeatem oraz latynoamerykańską rytmiką. Artyści wykorzystują zarówno instrumenty tradycyjne, jak i współczesną elektronikę, przechodząc od stonowanych melodii do elektryzujących partii solowych. Zespół tworzą: Marcin Sojka – MPC, perkusja, ksylofon, Maciek Łepkowski – gitara elektryczna, Tymek Bryndal – gitara basowa, Emilia Gołos – klawisze, syntezatory, Grzegorz Pałka – puzon, Kuba Łupiński – trąbka.

Ostatnia ich publikacja zatytułowana „Atversailles I & II” to mocna mikstura jazzu, lounge i hip-hopowych bitów, która potwierdza, że to niewątpliwie jedna z ciekawszych polskich, młodych grup jazzowych. Możemy się więc spodziewać tego wieczoru pasjonujących wrażeń.

Wszystkie cztery wydarzenia rozpoczną się o godz 20.00. Bilety można nabyć za pośrednictwem strony www.biletomat.pl.