Media piszą o nim jako o „seryjnym przedsiębiorcy”, „futuryście”, „wizjonerze” oraz człowieku ze Szczecina, który stworzył największą na świecie platformę do integracji sztucznej inteligencji i pracy człowieka. CampusAI jest ulokowany w ekosystemie stworzonym w najwyższym biurowcu w Warszawie. To właśnie przy ulicy Chmielnej powstają największe innowacje w zakresie AI. W czerwcu 2024 roku CampusAI pozyskało przełomowe 10 milionów dolarów w rundzie pre-seed i rozpoczęło globalną ekspansję.
Spis Treści

„Działam w spektrum czasu wysuniętym w przyszłość”

Historia Aureliusza Górskiego to przykład tego, jak wizja i odważne projekty mogą zaowocować spektakularnym sukcesem. Przedsiębiorca ze Szczecina stoi za sukcesem takich projektów jak Business Link czy Venture Cafe Warsaw.

W 2023 roku Aureliusz założył CampusAI, pierwszą na świecie wirtualną szkołę AI-native, oraz DistrictORG, platformę online wykorzystującą silniki gier do tworzenia cyfrowych replik lokalnych ekosystemów innowacji.

W nowym odcinku „Historii sukcesu” Aureliusz Górski opowiada o swojej drodze do sukcesu, a ta nie była łatwa, wymagała cierpliwości i konsekwentnej realizacji zamierzonych celów oraz odwagi.

– CampusAI to pierwsza na świecie szkoła typu AI-native, czyli miejsca, gdzie każdy człowiek może nauczyć się współpracy ze sztuczną inteligencją – mówi Aureliusz Górski.

– Ludzie czasami nazywają mnie wizjonerem i na pewnym etapie życia zacząłem przyjmować to jako komplement. Działam w spektrum czasu wysuniętym w przyszłość. Czasami zdarza mi się donosić sukcesy w przewidywaniu trendów. Nie interesuje mnie jednak zgadywanie tego, co będzie, a transformowanie rzeczywistości pod pewne potrzeby. Sztuczna inteligencja powinna być adaptowana we współpracy z człowiekiem, a nie w modelu pełnej automatyzacji. Gdy zacząłem pracować z AI, uznałem, że to najlepszy sposób podejścia – mówi Aureliusz Górski w wideocascie Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

– AI ma hype. Jest wszędzie. Nie możemy dopuścić, by źle się kojarzył ludziom, jako coś, co zabiera pracę – dodał nasz rozmówca.

To dopiero początek jeszcze większej drogi?

W czasie wywiadu rozmawialiśmy także o tym, że to niecodzienne, by spotykać przedsiębiorców ze Szczecina w Warszawie, gdzie działają w najnowocześniejszej, stworzonej przez siebie przestrzeni z szansą na globalną ekspansję.

– To jest duża rzecz, że Centrum Innowacji CIC w Varso Place w Warszawie powstało. To było moje marzenie, by zbudować przestrzeń co-workingową dla sztucznej inteligencji. To jest taka przestrzeń jak np. w Bostonie. Na jej budowanie potrzeba ogromnej ilości pieniędzy. Nikt z sektora publicznego czy z korporacji w Polsce nie miał na to środków. Zajęło mi trzy lata, by znaleźć podmiot, który zainwestował w to miejsce kilkadziesiąt milionów dolarów. Miejsce to powstało w 2020 roku, czyli w roku, gdy akurat opuszczaliśmy biura. Udało się jednak stworzyć tu bezpieczną przestrzeń nawet w pandemii – mówi Aureliusz Górski.

Przedsiębiorca przyznał, że integracja sztucznej inteligencji i ludzi oraz tworzenie wspólnych ekosystemów jest obecnie jego priorytetem, a projekty, które prezentuje, cieszą się zainteresowaniem podmiotów z całego świata. 

Co o Aureliuszu Górskim i jego karierze mówią jego partnerzy biznesowi i przyjaciele?

Aureliusz Górski swoją karierę zaczynał w Szczecinie, ale szybko stwierdził, że wypłynięcie na szerokie wody możliwe było dopiero w stolicy.

– Współpracuję z Aureliuszem od 5 lat. Otwieraliśmy razem CIC Warsaw, a potem postanowił zmienić trajektorię swojej kariery i założyć właśnie CampusAI. Nasza relacja jest ciekawa, bo w dużej mierze opiera się na schemacie „wizjoner–egzekutor”. On wymyśla, a ja czasem osadzam te pomysły w realiach – mówi Jerzy Brodzikowski, general manager CIC Warsaw.

– Różnica między marzycielem a wizjonerem jest taka, że marzyciel po pięciu latach nadal marzy, by jego pomysł stał się rzeczywistością, a wizjoner realizuje zadania. Ja na początku też myślałem, że Aureliusz jest marzycielem, a dzisiaj stoimy w centrum Warszawy w nowoczesnej przestrzeni łączącej start-upy, inwestorów i dojrzałe projekty – mówi Szymon Berbeka, COO CampusAI.

Kolejny odcinek formatu „Historie sukcesu” Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości już w kwietniu.