Formalnie nie jest częścią Parku Chopina, ale już dawno zlała się z nim w jedną całość. Zielona działka między ulicami Wiosny Ludów, Zdrojową i Judyma od pewnego czasu jest ogrodzona. Inwestor ma już pozwolenie na budowę kompleksu szpitalno-medycznego.
Spis Treści

Teren należy do spółki Twoja Przychodnia. W Szczecinie jej punkty znajdziemy przy ul. Słowackiego 19 i w Hanza Tower przy al. Wyzwolenia. Teraz przy Parku Chopina planowane jest większe centrum medyczne o nazwie „Twój Szpital & Twoja Przychodnia”.

Jacy lekarze będą tam przyjmować?

Kompleks będzie miał ponad 10 tys. m2. Pozwolenie na budowę obejmuje cztery budynki o kubaturze od 2,4 tys. m3 do 14,7 tys. m3. Znajdzie się w nich SOR, sale operacyjne, sale zabiegowe, szpitalne oddziały specjalistyczne, apteka szpitalna, pracownie diagnostyki obrazowej (RM, TK, RTG, Endoskopia etc.) i poradnie specjalistyczne.

Inwestor zapowiada, że pacjentów będą przyjmować specjaliści z zakresu chirurgii, chorób wewnętrznych, dermatologii i wenerologii, endokrynologii, gastroenterologii (w tym pediatrycznej), ginekologii, hematologii, kardiologii, neurologii, pediatrii, reumatologii, okulistyki, onkologii, ortopedii i urologii.

– Od momentu decyzji o zakupie tej działki, trwają prace przygotowawcze. Nie bez znaczenia jest też lokalizacja Parku Chopina, bezpośrednie sąsiedztwo dużego Szpitala Wojewódzkiego – Szpitala Arkońskiego oraz historyczne funkcje terenu znajdującego się w rejestrze zabytków jako zespół urbanistyczny „Kückenmühle” będącego pod nadzorem konserwatorów zabytków – podkreśla Jakub Koteras, prezes spółki „Twoja Przychodnia”.

Działkę sprzedał urząd marszałkowski. Wcześniej była przypisana szpitalowi przy ul. Arkońskiej. Planów rozbudowy w tym kierunku jednak nie było, więc w 2018 roku ogłoszono pierwszy przetarg. Długo nie było chętnych, działkę udało się sprzedać dopiero po kilku próbach, w 2021 roku. Cena wywoławcza spadła wówczas do 2 mln zł.

Część drzew pójdzie pod topór

Kiedyś w tym miejscu były ogródki działkowe. Pozostały po nich drzewa owocowe, liściaste i samosiejki. Budowa kompleksu medycznego będzie wiązać się z ich wycinką. 

– Planowany kompleks projektowany jest w ten sposób, aby wpisał się w zastany charakter parku. W tym celu planowane jest zachowanie maksymalnie dużej ilości zielonego krajobrazu – zapewnia Jakub Koteras. – W chwili obecnej sama działka oraz drzewa rosnące na niej są mocno zdewastowane ze względu na dużą liczbę martwych i chorych drzew oraz samoistny przypadkowy siew utrudniający innym drzewom naturalny wzrost. Zdecydowana większość istniejącego drzewostanu to drzewa niestanowiące cennego drzewostanu, a w zasadzie gatunek drzew uważanych w Polsce jako „inwazyjne”, takie jak klon jesionolistny.

Planowana pod zabudowę działka sąsiaduje z parkową alejką, którą część kierowców traktuje jako skrót między ulicami Wiosny Ludów i Judyma.