Jednym z najczęściej wybieranych suplementów diety wśród osób aktywnych fizycznie jest kreatyna. Ma ona pozytywny wpływ na wydolność organizmu, pomaga także zwiększyć masę mięśniową. Zobacz, jak działają takie suplementy i kto może je przyjmować!

Preparaty z kreatyną cieszą się dużą popularnością wśród osób aktywnych fizycznie, które chcą osiągać cele sprawnościowe i sylwetkowe. W przeciwieństwie do wielu innych substancji stosowanych w celu zwiększenia efektywności treningu kreatyna jest preparatem uznawanym za bezpieczny. Jak działają takie suplementy?

Monohydrat czy jabłczan kreatyny?

Przyjmowane przez sportowców odżywki zwykle dostępne są w dwóch postaciach, jest to monohydrat oraz jabłczan kreatyny. Chociaż są to substancje o podobnym działaniu, to różnią się niektórymi właściwościami.

Monohydrat kreatyny jest najbardziej podstawową formą suplementu. Wybierają go zwykle osoby, którym zależy na szybkim przyroście masy mięśniowej. Z kolei jabłczan kreatywny wykazuje bardziej długofalowe działanie zwiększające wytrzymałość i siłę. Po tę formę częściej sięgają także osoby, które chcą kontrolować swoją masę ciała.

Aby wybrać suplement spełniający oczekiwania, warto przejrzeć także ranking kreatyn. Takie preparaty są uznawane za bezpieczne, jednak osoby z chorobami przewlekłymi powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem takiej suplementacji.

Odżywka białkowa przed czy po treningu? Kiedy warto ją stosować?

Jak kreatyna wpływa na trening?

Kreatyna bierze udział w syntezie substancji mających wpływ na zwiększenie wydolności organizmu podczas wysiłku. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie bardziej wymagających treningów i osiąganie lepszych wyników sportowych. Ma także wpływ na przyrost masy mięśniowej i zwiększenie siły. Podczas stosowania kreatyny należy pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów – to bardzo ważne ze względu na ryzyko odwodnienia.

Czy kreatynę mogą przyjmować tylko osoby bardzo aktywne fizycznie?

W obiegowej opinii często łączy się przyjmowanie kreatyny z wyczynowymi treningami i profesjonalnym sportem. Jednak według aktualnych doniesień, taka suplementacja może mieć korzystny wpływ nie tylko w przypadku sportowców. Kreatynę mogą stosować również osoby zagrożone zmniejszeniem masy mięśniowej.

Taka suplementacja może przynieść pozytywne efekty np. osobom starszym, u których następuje stopniowa degradacja mięśni. Kreatyna jest też zalecana w trakcie rekonwalescencji po urazach, która wiąże się z długotrwałym unieruchomieniem. W takich przypadkach również dochodzi do zaniku mięśni, czemu przeciwdziałać może stosowanie preparatów z kreatyną.

Często sięgają po nią także osoby chcące zredukować masę ciała. Chociaż sama kreatyna nie działa odchudzająco, to zwiększa efektywność treningów, co z kolei przyspiesza tempo spalania tkanki tłuszczowej. Należy jednak pamiętać, że stosowanie kreatyny może nieco zwiększać masę – jednak jest to związane z rekompozycją ciała, czyli zastępowaniem tkanki tłuszczowej mięśniami.